#CyclingRecycling. Eko-peleton przyjechał do Wałbrzycha

Bartosz Szarafin, JD | Utworzono: 2023-07-28 19:10 | Zmodyfikowano: 2023-07-28 19:22
#CyclingRecycling. Eko-peleton przyjechał do Wałbrzycha - fot. Bartosz Szarafin
fot. Bartosz Szarafin
#CyclingRecycling. Eko-peleton przyjechał do Wałbrzycha - 0

- Prawidłowe postawy promują cykliści, który ruszają w dalszą trasę po regionie - mówi Radiu Wrocław Dominik Dobrowolski ekolog i podróżnik.

"Przemierzamy Polskę, promujemy recycling, ale żeby nasze działania były nie tylko teoretyczne, ale i praktyczne, to po prostu również zbieramy elektrośmieci. Będziemy między innymi w Jaworze, w Jeleniej Górze i we Wrocławiu, no i zachęcamy - przynoście wszystkie swoje zużyte, stare, niepotrzebne sprzęty. My to wszystko poddamy recyclingowi."

Akcja #CyclingRecycling ma już osiem lat. Wygrała w plebiscycie, jako najlepsza akcja edukacji ekologicznej w Polsce, a w jej uczestnicy pokonali przeszło 5 tys. km, przemierzając na rowerach Polskę, by promować recycling. -Podkreślanie istoty prawidłowego zachowania z elektrośmieciami jest dziś kluczowe - dodaje Dominik Dobrowolski:

"Miejmy tego świadomość, że powinniśmy po prostu ponownie używać, zagospodarowywać te surowce, które używamy". "Jeśli taki elektroodpad trafi do właściwego miejsca, czyli zostanie selektywnie zebrany, trafi do zakładu, tam zostanie we właściwy sposób przetworzony. To znaczy, że w pierwszej kolejności właśnie wydzielimy z takiego sprzętu te substancje niebezpieczne i one zostaną unieszkodliwione, a dopiero potem zajmiemy się surowcami, recyclingiem"- dodaje Robert Wawrzonek z REMONDIS ElectroRecycling.

Eko-peleton przemierzy Góry Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, Dolinę Bobru i Bystrzycy. Finał akcji planowany jest w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis - 31 lipca we Wrocławiu.

Mieszkańcy odwiedzonych miast - mogą uczestniczyć w specjalny pikniku, a także bezpłatnie pozbyć się wszystkich niepotrzebnych, zepsutych, starych urządzeń na prąd, które pracownicy odbiorą do specjalnej ciężarówki. Zbierane są zarówno duże elektroodpady typu AGD: pralki, lodówki, kuchenki; zbierany będzie też sprzęt RTV i IT: telewizory, monitory, komputery, telefony oraz wszelkie drobne elektrośmieci np. baterie, zabawki na prąd, świetlówki, a nawet drobne części po elektrośmieciach. Jak podkreślają edukatorzy - elektroodpady są zaliczane do odpadów niebezpiecznych. Nie można ich wyrzucać do zwykłych śmietników. Muszą być zbierane selektywnie, a następnie trzeba je poddawać recyklingowi.

To za sprawą faktu, że zużyty sprzęt może zawierać niebezpieczne substancje (np. ołów, kadm, chrom, brom, rtęć, freon), które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Rtęć (występująca m.in. w starych termometrach czy świetlówkach) powoduje zaburzenia słuchu, wzroku, mowy, koordynacji ruchowej.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.