Mniej powodzi w Kotlinie Kłodzkiej? Wody Polskie chcą zmian
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał umowę na realizację prac budowlanych, mających wzmocnić ochronę przed powodzią w Kotlinie Kłodzkiej. Dzięki temu mieszkańcy, infrastruktura oraz lokalne zabytki mają być lepiej zabezpieczone.
Inwestycja będzie kosztować niemal 158 mln złotych, a zadanie wykona firma Budimex S.A. z Warszawy. - Rozpoczynamy długo zapowiadaną i od dawna oczekiwaną przez samych mieszkańców inwestycję, która pozwoli na znaczne zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w regionie narażonym na częste występowanie błyskawicznych wezbrań na rzekach. Taka kooperacja z pewnością przyczyni się do wzrostu ochrony lokalnej ludności przed niekontrolowanym występowaniem Nysy Kłodzkiej z koryta, ograniczając w ten sposób zniszczenia i straty materialne, choćby jak te, które miały miejsce w Kotlinie Kłodzkiej pod koniec ubiegłego wieku - mówi Dariusz Karkos, Dyrektor Wód Polskich RZGW we Wrocławiu.
W planach przewidziane są między innymi remonty murów oporowych, budowa nowych ubezpieczeń brzegowych, zamiana progów na bystrza, budowa zapór przeciwrumowiskowych oraz miejscowe zwiększenie światła mostów.
Prace zostaną przeprowadzone w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesiu i Długopolu-Zdroju. Działania są prowadzone w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, realizowanego przez Wody Polskie, który jest współfinansowany przez Bank Światowy, przy wsparciu ze środków Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz ze środków budżetu państwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.