Sylwester Chęciński ma swoją tablicę w Dzierżoniowie [ZDJĘCIA]
Tablica zawisła na budynku, w którym kilka lat mieszkał. Inicjatorami byli sąsiedzi:
- Przede wszystkim, żeby uczcić jego twórczość, bo był bardzo twórczym człowiekiem bardzo miłym, przyjemnym, życzliwy. Nie mieliśmy kłopotu żadnego. Wspomnienia były cały czas, ludzie byli świadomi, że tutaj mieszkał reżyser Chęciński. Szczególnie młode pokolenie powinno wiedzieć, że żył taki człowiek, tutaj w tym miejscu - wspominają Krystyna i Dariusz Kwazebard.
Na tym nie koniec. Jeszcze w tym roku przed kinem Zbyszek stanie wyjątkowa ławka poświęcona reżyserowi, a także Zbigniewowi Cybulskiemu - drugiej postaci kinowej, związanej z miastem.
- Coś w rodzaju antycznego postumentu, który trochę nawiązuje do kliszy filmowej. Na dole będzie rolka filmowa, która będzie miała siedzisko. Chcemy upamiętnić dwóch wielkich artystów - mówi Wanda Ostrowska, Prezes Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa.
Zarówno Sylwester Chęciński jak i Zbigniew Cybulski mieli związki z Dzierżoniowem. Chodzili w tym mieście do szkoły, mieli tu też rodzinę. W szczycie kariery - często odwiedzali Dzierżoniów.
Sylwester Chęciński był twórcą polskich komedii „Sami swoi", „Nie ma mocnych", „Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i filmu „Wielki Szu", nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmem "Historia żółtej ciżemki".
Zmarł 6 grudnia 2021 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.