J. Cieszyński: 1,7 miliona osób ściągnęło mObywatel. Tymczasowe prawo jazdy 7 sierpnia

Dariusz Wieczorkowski, GN | Utworzono: 2023-07-27 09:29 | Zmodyfikowano: 2023-07-27 09:31
J. Cieszyński: 1,7 miliona osób ściągnęło mObywatel. Tymczasowe prawo jazdy 7 sierpnia - fot. RW
fot. RW

Od kilku dni obowiązuje ustawa o mObywatelu. Działa nowa wersja aplikacji. Ściągnąłem sobie. Jakie wnioski? Ja mam swoje. A pan?

No ja zbieram przede wszystkim wnioski od użytkowników. Za nami już prawie 2 tygodnie działania nowej apki. Uruchamiamy też kolejne usługi. Np. w tym tygodniu ruszył bezpieczny autobus, czyli taka usługa, która pozwala sprawdzić, czy autobus, do którego wsiadamy, ma ważne badanie techniczne, czy ma polisę OC, czy ma wszystko w porządku, jeżeli chodzi o rejestrację. Tak będzie już to wyglądało przez najbliższe miesiące, czyli, może nie w każdym tygodniu, ale na pewno każdego miesiąca jedną czy dwie nowe usługi będziemy uruchamiać. Następne tymczasowe prawo jazdy już od 7 sierpnia.

Od 7 sierpnia prawo jazdy...

Tymczasowe.

Tymczasowe, tak. A gdybyśmy do końca roku mieli taką mapę drogową nakreślić, bo na pewno pan ma w swoich dokumentach taką, więc ja liczę dzisiaj na premierę na antenie Radia Wrocław i na konkret oczywiście.

Jeżeli chodzi o działania do końca roku, to przed nami na pewno kwestie związane właśnie z tymczasowym prawem jazdy i z poprawą tego, w jaki sposób w ogóle są wyświetlane te funkcje dla kierowców, bo w nowej wersji apki mamy mDowód, czyli nowy dokument tożsamości. Ale chcemy też pozostałe dokumenty przenieść tak, aby one wyglądały i klikały się podobnie sprawnie, jak ten dowód tożsamości. Natomiast jeżeli chodzi o kolejne funkcje, to nie ukrywam, że tutaj chciałbym, żeby to było lato pełne niespodzianek i będziemy stopniowo uwalniać te informacje. Na razie z rzeczy, o których mogę powiedzieć, to właśnie to tymczasowe prawo jazdy i na tym się teraz przede wszystkim skupiamy oraz na wprowadzaniu różnych zgłoszeń od użytkowników, bo muszę przyznać, że tutaj od czego 14 lipca wpływa ich do nas naprawdę sporo. No i ja wszystkich też zachęcam, bo to jest bardzo wygodna usługa do korzystania z możliwości logowania do rządowych serwisów, z wykorzystaniem będą mObywatela. Zamiast wpisywać login czy hasło z banku albo z profilu zaufanego wystarczy zeskanować QR kod aplikacją i wtedy takie logowanie zamiast około minuty, to zajmie nam kilkanaście sekund.

Ja na przykład teraz sobie odpaliłem tę aplikację. Patrzę na swoje punkty karne, klikam na wartość, która mi się tutaj wyświetla i niestety z aplikacji wychodzę do serwisu ePUAP, żeby się tutaj zalogować.

Punkty karne będą jedną z pierwszych przepisanych funkcji. To jest funkcja, która wygląda tak samo, jak wyglądała w starej wersji. Tak jak mówiłem, my się skupiliśmy przede wszystkim na mDowodzie. Na tym, żeby ten dokument był zabezpieczony, żeby się wyświetlał poprawnie, żeby była możliwość właśnie przekazania tożsamości, bo tak naprawdę to jest największa rewolucja, którą wprowadza ustawa z 14 lipca, czyli właśnie to, że mDowód jest od 14 lipca pełnoprawnym dokumentem tożsamości w Polsce. Jesteśmy największym krajem Unii Europejskiej, w której można się posługiwać cyfrowym dokumentem tożsamości.

Dobrze, panie ministrze, ale muszę jeszcze jednak kontynuować ten wątek wyrywania informacji od pana. Co jeszcze na pewno, nie wiem, chociaż do 15 października planuje pan odpalić? Data powiedzmy, że niech będzie przypadkowa.

Przypadkowa, oczywiście. Panie redaktorze, tak jak mówiłem, jeżeli chodzi o funkcje i dokładne daty, to tutaj ja nie chciałbym składać zobowiązań na terenie Radia Wrocław.

Ale ja bym chciał.

Ja rozumiem. Natomiast to jest tak, że żeby wypuścić jakąś nową jakieś nowe rozwiązanie, musimy mieć za sobą testy, musimy sprawdzić, czy wszystko będzie ok. Ja mogę powiedzieć, że pracujemy nad kolejnymi dokumentami. Pracujemy też nad kolejnymi funkcjami i myślę, że będzie się działo. Jak coś uruchomimy, to wtedy z przyjemnością powiem o tym słuchaczom Radia Wrocław.

Ja panu podpowiem, bo ja wiem, nad czym pan pracuje. Pracuje pan między innymi nad zastrzeżeniem numeru PESEL. Mówi się o tym, że od września powinno się to udać. Po pierwsze, czy się uda i po drugie, czy będziemy właśnie mogli to zrobić za pomocą aplikacji? Trafiłem?

Po naszej stronie my będziemy gotowi, jeżeli chodzi o zastrzeganie numeru PESEL. Ale to jest usługa, która będzie dobrze działała tylko wtedy, kiedy po drugiej stronie będą instytucje finansowe, telekomy, które się do tego systemu włączą. Dlatego ja jeszcze, nim nie mam pewności, że we wrześniu wystartujemy z co najmniej jednym dużym partnerem, to w tej sprawie na razie staram się dużo nie mówić. Dlatego, że ja uważam, że nie ma co zapowiadać, a lepiej jest po prostu pokazywać, kiedy konkretne elementy są, jak to się mówi, dowiezione

Ale trafiłem, prawda? PESEL jest w grze? 

Ależ rzeczywiście. Jeżeli chodzi w ogóle o listę funkcji, które wejdą do mObywatela, to ta lista jest bardzo długa. Zastrzeganie PESEL, to jest jedno z moich ulubionych funkcji, bo to jest rzeczywiście bardzo prosty sposób na to, żeby podnieś swój poziom bezpieczeństwa. Ale oprócz tego są pełnomocnictwa do załatwiania spraw urzędowych, płatności, możliwość składanie różnego rodzaju wniosków. Tak naprawdę mObywatel ma być docelowo takim najprostszym, najbardziej popularnym kanałem komunikacji pomiędzy państwem a wszystkie instytucjami publicznymi.

A kiedy płatności?

Jeżeli chodzi o płatności, no to obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania. On jest w kilku miastach, przede wszystkim w województwie kujawsko-pomorskim, ale też w Sopocie. Natomiast oprócz tego chcemy wprowadzić taką możliwość już powszechnie, na podstawie ustawy, to jest ustawa o administracji. Tutaj czekamy na wyznaczenie terminu rozpatrywania tej ustawy przez Sejm, no bo ona musi faktycznie przez ten Sejm przejść, żebyśmy mogli się z tym problemem zmierzyć i wdrożyć usługę na poziomie całego kraju.

Myślę, że wielu słuchaczy w tej chwili zastanawia się, dlaczego mimo tego, że mamy XXI wiek, nowoczesność w domu i w zagrodzie, jak mawia klasyk, to nadal, żeby na przykład zarejestrować samochód, musimy udać się do urzędu.

Pewnie, żeby tablice rejestracyjne odebrać.

No ewentualnie możemy to oczywiście pełnomocnikowi zlecić. Ale czy sądzi pan, że to się kiedyś zmieni?

Jestem co do tego absolutnie przekonany i też kierunek rozwoju mObywatela jest dokładnie w tę stronę. Mianowicie, jeżeli składamy wnioski, chociażby o te dopłaty gazowe czy energetyczne, to widzimy, że możemy, zamiast papierowego załącznika, zrobić po prostu zdjęcie dokumentu i ono jest pełnoprawnym, tak samo jakbyśmy dostarczyli kopię papierową, dokumentem dla urzędu. To pokazuje, że aplikacja, która ma przecież w sobie wiele funkcji, takich jak właśnie możliwość wykonania zdjęć czy możliwość określenia lokalizacji w przypadku zgłaszania naruszeń środowiskowych, aplikacja daje nam zupełnie nowe możliwości poprawiania po prostu prostoty kontaktu z urzędem. Ja Jestem przekonany, że dokładnie w tę stronę to będzie szło i przed tym po prostu nie ma odwrotu.

Ilu z nas ściągnęło do tej pory to oprogramowanie i z jakiej opcji najchętniej korzystamy?

1,7 miliona osób. To są dane na wczoraj. Natomiast jeżeli chodzi o najchętniej wykorzystywane funkcje, to oczywiście eRecepta. Tutaj duży mam sentyment do tego rozwiązania. Cieszę się, że ono się cieszy taką dużą popularnością. No czasami punkty karne. Widzę, że stopniowo też rośnie ten bezpieczny autobus. Mogę powiedzieć, że dzisiaj od rana, mamy 8.40 dopiero, już 707 autobusów zostało zeskanowanych, sprawdzonych, czy mogą bezpiecznie wyruszyć drogę. Także myślę, że to pokazuje, że ta aplikacja rzeczywiście rozwiązuje te problemy, które aktualnie mają ludzie. Są wakacje, pewnie wiele osób wysyła dzieciaki na różnego rodzaju wycieczki. No i chcą wiedzieć, że one na pewno wsiadają do bezpiecznego autobusu.

Jest pan z Wrocławia i w ostatnich tygodniach był pan tutaj naprawdę często widywany i aktywny. Walczył pan w ten sposób o miejsce na listach?

Myślę, że jeżeli chodzi o miejsca na listach, to to jest decyzja kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że tutaj rozpatrywanych jest bardzo wiele różnych kwestii. Natomiast ja nie siedzę w głowie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i innych członków kierownictwa naszej partii, także trudno mi powiedzieć, jakie są kryteria i myślę, że te decyzje w ostatnich latach pokazały, że są trafne, bo Prawo i Sprawiedliwość rządzi od 8 lat. Zobaczymy. Ja się skupiam na pracy. Dla mnie najważniejszy jest sukces Prawa i Sprawiedliwości, a nie indywidualne wyniki.

No odpowiedział pan jak rasowy polityk, ale ta odpowiedź mnie niestety nie satysfakcjonuje.

Odpowiedziałem tak jak uważam. W wyborach w 2018-2019 roku, kiedy w nich nie startowałem, to brałem aktywny udział w kampanii, pokazywaniu Polakom, co się pozytywnego wydarzyło dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości. Bez względu na to, jaki będzie kształt list w wyborach parlamentarnych, w tym roku na pewno będę robił to samo.

Ale zapytam wprost, panie ministrze i proszę o naprawdę też szczerą odpowiedź. Chciałby pan z Wrocławia startować?

Ja się, jak mówiłem, tutaj podporządkuję wszystkim decyzjom. Natomiast ja się urodziłem Wrocławiu. Czuję, że to jest miejsce, z którym mnie dużo łączy. Także, jeżeli miałbym możliwość wystartowania w wyborach parlamentarnych z Wrocławia, to byłby dla mnie wielki zaszczyt. Natomiast, czy tak się wydarzy? To już nie jest moja decyzja.

Centralny Rejestr Wyborców. Kiedy zacznie obowiązywać?

Centralny Rejestr Wyborców wyślemy, mam nadzieję w najbliższych dniach, do Państwowej Komisji Wyborczej wniosek, prośbę o to, aby on mógł wejść w życie, bo warto pamiętać o tym, że wbrew temu, co mówią niektórzy, Centralny Rejestr Wyborców to nie jest system, nad którym wyłączną kontrolę ma rząd. Centralny Rejestr Wyborców to jest system, do którego wejścia w życie niezbędna jest pozytywna opinia Państwowej Komisji Wyborczej. My się o taką opinię zwrócimy i mam nadzieję, że ona będzie pozytywna. Wczoraj mieliśmy spotkanie z samorządowcami, oni byli w Ministerstwie Cyfryzacji, no i pokazywaliśmy im, jak ten system wygląda, jak przebiegały prace nad jego wdrożeniem, bo one były bardzo intensywne. Brały w nich udział zarówno samorządy, jak i tutaj przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego. Także ja myślę, że w przyszłym tygodniu dobre wieści w sprawie Centralnego Rejestru Wyborców przed nami, ale tak jak mówię, żeby móc zrobić, musimy najpierw dopełnić formalności, mieć pozytywną opinię Państwowej Komisji Wyborczej. Także nie chcę stawiać Komisji w niezręcznej sytuacji i o większych szczegółach mówić, nim ona będzie miała szansę się wypowiedzieć.

Ustawa o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie. Czy tutaj pan ma już jakieś konkrety? Wie pan, kiedy będziecie głosowali nad tym dokumentem?

Jeżeli chodzi o termin głosowania, to warto przypomnieć, że na wniosek opozycji będzie na początku września zorganizowane wysłuchanie publiczne w tej sprawie. Ona ma być poświęcone temu, jak ta ustawa działa. To jest oczywiście działanie złośliwe i nacelowane na to, żeby te rozwiązania nie weszły w życie w tej kadencji Sejmu. Ja myślę, że taki jest ukryty cel naszych oponentów. Natomiast to jest ustawa, która ma dać każdemu rodzicowi możliwość decydowania o tym, czy chcą uruchomić nieodpłatną i skutecznie działającą blokadę dostępu do takich treści sprzęcie swojego dziecka. To jest ustawa, która tak naprawdę oddaje decyzyjność w ręce rodzica, a odpowiedzialność za stronę technologiczną w ręce dostawców usług dostępu do internetu. Tak, żeby było absolutnie jasne, że rząd, czy jakiekolwiek instytucje publiczne, nie interesują się tym, co Polacy robią w sieci.

Posłuchaj całej rozmowy:


Komentarze (8)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Jeszcze nie siedzi ?2023-07-29 18:00:20 z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Pisowski program Respirator plus przyniósł kasę handlarzowi bronią i nieopisanej grupie kolegów. Za 3 miechy zacznie się odpowiadanie za swoje przekręty i skończy się pławienie w chwale i poczucie bezkarności …
~mRespiratory2023-07-29 15:13:27 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
czekam z niecierpliwością na aplikację mRespiratory, która będzie wskazywała każdemu podatnikowi gdzie są słynne respiratory, które kupował ten osobnik, który w normalnym kraju już dawno gniłby w więzieniu.
~dosyckamstw79712023-07-27 17:55:03 z adresu IP: (2001:67c:2628:647:1:x:x:x)
"Przyszłość która nie musi nadejść - filmik z lektorem." Tam najnowsza wersja aplikacji MOobywatel
~respiratory widmo2023-07-27 17:54:23 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Tego pana nie bronią już nawet pisowskie trolle...
~Janek2023-07-27 13:11:13 z adresu IP: (91.90.xxx.xxx)
Skoro można w tym kraju zapłacić podatkie przez internet, pójść do lekarza, uczyć się to dlaczego nie można zagłosować na to pytanie Pan minister nie potrafi odpowiedzieć
~jpis2023-07-27 14:32:45 z adresu IP: (46.204.xxx.xxx)
Bo trudniej będzie wtedy oszukać wynik wyborów
~cela +2023-07-27 11:54:13 z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Januszku, jeszcze 3 miesiące na wolności ;) Najbardziej skompromitowany złodziejstwem minister dostał teraz zadanie żeby sfałszować wyniki wyborów. Jeżeli mu się nie powiedzie to z automatu pójdzie siedzieć m.in za aferę respiratorową, podczas epidemii okradł nas na grube miliony. Tak więc jest bardzo zmotywowany. Złodziejstwo jest wpisane w DNA pisu i jego członków
~Mieszkaniec2023-07-27 10:22:43 z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Pan "Respirator jest, choć nie działa" i "Laptop po znajomości (dla dostawcy)" powinien unikać mediów, a media unikać zapraszania tego pana.