Będzie ewakuacja Trzonolinowca? Mieszkańcy w szoku. "Nikt się tego nie spodziewał"
Ogromne emocje w słynnym Trzonolinowcu we Wrocławiu. Dziś mieszkańcy modernistycznego bloku dowiedzieli się, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym i - zgodnie z ekspertyzą dostarczoną przez zarządcę - powinni się z niego wyprowadzić.
CZYTAJ TEŻ: Co dalej z Trzonolinowcem? Mamy komentarz inspektora nadzoru budowlanego
- Jesteśmy w szoku, nikt się tego nie spodziewał, planowaliśmy remont, a tu pismo o nakazie ewakuacji - mówi Radiu Wrocław mieszkaniec Hubert Gałuszka:
- Z pisma dowiedzieliśmy się, że zaleca się "jak najszybciej opróżnić budynek, ewakuując pozostających w nim mieszkańców, zabezpieczyć teren i opracować projekt naprawy lub rozbiórki - dodaje Hubert Gałuszka:
Zarządca zwołał zebranie w tej sprawie. Mimo pilnej sytuacji i zaniepokojenia mieszkańców, termin wyznaczono na...przyszły poniedziałek.
W tej sprawie oświadczenie wydało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia:
"Z niepokojem przyjęliśmy informację o wynikach ekspertyzy stanu technicznego budynku. Teraz dokument będzie analizowany przez Powiatowy Nadzór Budowlany, bo to do PINB-u należy podjęcie decyzji w tej sprawie.
Przypomnijmy, że Trzonolinowiec należy do wspólnoty mieszkaniowej, znajdują się tam 44 mieszkania i tylko niewielka część z nich jest w miejskim zasobie. Mimo wszystko, jeśli nadzór budowlany nakaże opuszczenie budynku, Miasto tymczasowo zapewni lokal wszystkim jego mieszkańcom.
Jednocześnie nie wyobrażamy sobie, aby Trzonolinowiec, symbol powojennego Wrocławia, miał zostać wyburzony. To jeden z niewielu tego typu obiektów w Europie, stąd decyzją prezydenta Wrocławia budynek został umieszczony w Gminnej Ewidencji Zabytków, czyli „niższej” formie ochrony zabytków. Aby jednak w pełni chronić budynek konieczny jest wpis do dolnośląskiego rejestru zabytków. I właśnie wszczęcie takiej procedury rekomendowała w piśmie do mieszkańców na początku roku Miejska Konserwator Zabytków. Miasto chce zresztą pomóc w merytorycznym przygotowaniu wniosku, tym bardziej, że biuro konserwatora ma już gotową tzw. Białą Kartę dla Trzonolinowca, czyli niezbędny dokument, by budynek uzyskał maksymalną ochronę konserwatorską.
Jesteśmy przekonani, że przy zaangażowaniu wszystkich stron, uda się zachować ten niezwykły symbol modernizmu w naszym mieście."
Trzonolinowiec to modernistyczny budynek zlokalizowany przy ul. Kościuszki we Wrocławiu z charakterystycznym, żelbetowym trzonem. 11-piętrowiec powstał w latach 60. jako eksperymentalna konstrukcja trzonowo-linowa i jest jednym z niewielu tego typu budynków w Europie.
O sprawę zapytaliśmy zarządcę budynku - czekamy na jego odpowiedź. Do sprawy będziemy wracać.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.