Innowacja w ortopedii. Wrocławscy lekarze wszczepili nowoczesny implant
Sama operacja jest podobna do tradycyjnej metody, ale jak mówi rzeczniczka szpitala Marzena Kasperska, innowacyjny trzpień sztucznego stawu i materiały użyte do jego produkcji, dają szanse na lepsze efekty leczenia:
- Przede wszystkim endoproteza charakteryzuje się znacznie lepszymi warunkami wgojenia oraz dodatkowym kołnierzem, który zapewnia wyraźnie lepszą stabilność całego stawu. Pokryta jest takim nowoczesnym materiałem, który lepiej integruje się z kością udową pacjenta - tłumaczy Marzena Kasperska.
Nowy implant nie różni się zasadniczo kształtem i zasadami osadzenia od tych poprzednio stosowanych, ale pewne jego cechy mają wpływ na bezpieczeństwo pacjenta oraz tempo leczenia:
- Dla operatorów system jest wyjątkowo przyjazny i nie jest jakimś większym problemem. Dzisiaj pierwszy raz narzędzia mieliśmy w ręku, zabieg się skończył w dość szybkim tempie, trwał niecałą godzinę. Dla samego pacjenta jest to nadzieja na to, że ta proteza będzie mu dużo dłużej służyła - mówi ordynator wojskowej ortopedii ppłk Robert Zdziarski.
Amerykański producent nowej endoprotezy zdecydował się zastosować nowoczesną powłokę z napylonego materiału mineralnego (hydroksyapatyt połączony z porowatym tytanem), która zwiększa trwałość połączenia pomiędzy kością pacjenta, a nową protezą. Rocznie ortopedzi ze szpitala wojskowego we Wrocławiu wykonują ok. 300 zabiegów implantacji protez stawu biodrowego oraz niewiele mniej endoprotez stawu kolanowego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.