Chcesz być na czasie? Ucz się łaciny
Wzrost popularność związany jest z ministerialną decyzją z lutego - o przywróceniu tego języka do szkół jako drugiego obcego. Od września łacinę będzie można nauczać w ostatnich klasach podstawówki i szkołach średnich.
- Oczywiście nie będzie to masowa oferta, ale pojawią się takie placówki. Po ogłoszeniu decyzji od razu wzrosło zainteresowanie studiami nauczycielskimi - wyjaśnia dr Katarzyna Ochman z Instytutu Studiów Klasycznych Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego:
Latynistką zamierza zostać m.in. Alina Lorczyk, która właśnie obroniła licencjat na filologii klasycznej. Jak mówi, bez łaciny, trudno zrozumieć dzisiejszy świat i być dobrze wykształconym humanistą:
W połowie europejskich krajów nauka języków klasycznych jest obowiązkowa przynajmniej dla części uczniów na poziomie szkół średnich. W Niemczech łaciny uczy się co 3. licealista. W Polsce odsetek ten wynosi niecałe 3 proc. Ale łaciny można się uczyć nie tylko w szkołach - dużą popularnością cieszą się letnie kursy organizowane we Wrocławiu przez Polskie Towarzystwo Filologiczne. Najbliższe, dwutygodniowe warsztaty rozpoczynają się 10 lipca. Nauka organizowana będzie aż na pięciu poziomach zaawansowania. Z kolei za 2 lata do stolicy Dolnego Śląska zjadą filolodzy klasyczni i starożytnicy z całego świata - na kongres FIEC 2025 Wrocław.
POSŁUCHAJ WIĘCEJ O POWROCIE ŁACINY DO SZKÓŁ I CYFROWYM RENESANSIE KULTURY KLASYCZNEJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.