Uwaga na żmije na górskich szlakach
- Ulubionym ich środowiskiem życia są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych - mówi przyrodnik z KPN-u, Grzegorz Hajnowski. - Są to zwierzęta zmiennocieplne i żeby przyspieszyć swój metabolizm, potrzebują uzyskać odpowiednią temperaturę i w naszych warunkach robią to, wygrzewając się na dużych, ciepłych powierzchniach - wyjaśnia.
W Karkonoszach możemy spotkać kilka gatunków gadów, na które musimy uważać. - Najczęściej możemy spotkać jaszczurkę żyworodną, jaszczurkę zwinkę, żmiję zygzakowatą - o złej sławie, ale także zaskrońca, padalca - dodaje
Musimy uważać, żeby ich nie nadepnąć, bo są ważne w ekosystemie i przede wszystkim chronione.
Jak tłumaczy Grzegorz Hajnowski - węży nie trzeba się bać, ale warto zachować spokój i ostrożność. - Żmije raczej są w eksponowanych miejscach, więc łatwo je wypatrzeć i rzucają się w oczy. Gad nigdy nie atakuje sam, trzeba go fizycznie albo wziąć w rękę, albo nadepnąć. On to odbiera jakbyśmy my go atakowali, a on się broni. A żeby nadepnąć takiego gada trzeba mieć pecha, być nieuważnym - mówi.
Idąc do lasu warto też ubierać się w solidne buty i długie spodnie, które zabezpieczają przed ukąszeniami.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.