W kopalni Rudna działa nowy szyb. To najgłębsze miejsce w Polsce [FOTO]
Choć do zbicia szybu z kopalnianym korytarzem doszło dwa tygodnie temu, dopiero w piątek nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Jednak jego rozbudowa będzie trwała nawet do 2029 roku. Łączny koszt może sięgnąć nawet 1.9 miliarda. - Bezpieczeństwo i życie ludzi nie ma ceny - podkreśliła obecna podczas uroczystości w kopalni, marszałek Sejmu Elżbieta Witek:
- Wszystko po to, żeby górnicy mogli korzystać ze świeżego powietrza, bo ten szyb im to umożliwia. Ale są tutaj także instalacje odwadniające, żeby zapobiec zalewaniu tego szybu. Także lepsze warunki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. To bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o pracę górnika, jest sprawą zasadniczą.
- To okno na świat dla sporej części naszej załogi - tłumaczy Mirosław Kidoń, wiceprezes "Polskiej Miedzi":
- Potrzebujemy lepszej logistyki, jeśli chodzi o transport naszych pracowników, jak i maszyn, i urządzeń. Wreszcie nasi górnicy wezmą świeży oddech. Na początek będzie to 10 tysięcy metrów sześciennych na minutę. Docelowo zwiększymy to do 45 tysięcy metrów sześciennych na minutę - mówi Mirosław Kidoń.
Jeszcze w ubiegłym roku drążeniem szybu zajmowało się Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń i pracownicy naszej kopalni, przyznaje Mariusz Kręgiel, dyrektor naczelny Zakładów Górniczych "Polkowice Sieroszowice":
- Szyb GG1 został wybudowany przez kopalnię "Polkowice-Sieroszowice", ale ze względu na to, że firma jest jedna, a ten szyb na dziś bardziej potrzebny jest ZG "Rudna", więc przeze mnie został przekazany dyrektorowi Zakładów Górniczych "Rudna". Ja już żyję następnym szybem - opowiada Mariusz Kręgiel.
Kolejny szyb - "Głogów Głęboki II" - rozmiarami ma być zbliżony do otwieranej w piątek "jedynki". Dzięki nowym technologiom eksploracja dolnośląskiego złoża poniżej 1300 metrów jest nie tylko możliwa, ale i opłacalna.
Posłuchaj całego materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.