II Festiwal Teatru na faktach „Antybohaterka” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego

JD, inf. prasowa | Utworzono: 2023-06-29 17:06
II Festiwal Teatru na faktach „Antybohaterka” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Słowa „bohater”, „bohaterka” odmieniamy dzisiaj przez wszystkie przypadki, lecz gdy światło reflektorów przeskakuje z jednego tematu na drugi, bohaterowie znikają, zostają zapomniani. Dla wielu z nich to ostatnie 5 minut światła – uwagi wiecznie ciekawej nowych doznań widowni. Co dzisiaj wiemy o Białorusinach walczących na ulicach Mińska o wolność, o Irankach w Teheranie zdzierających hidżaby, o aktywistach i aktywistkach niosących pomoc w przygranicznych lasach?

Nie wszyscy bohaterowie mają nawet 5 minut. Ich opowieści nie są ważne dla opinii publicznej. Ich głosy giną w hałasie medialnych przekazów. Nie słyszymy osób wierzących w kościołach, próbujących zmieniać swoją religię, nie znamy trudnych wyborów, przed jakimi stają osoby dokonujące tranzycji płciowej, nie mamy pojęcia o absurdach życia z niepełnosprawnością. W ten sposób ogromny kawałek najbliższej nam rzeczywistości zostaje nieopisany, a tysiące ludzkich historii niewysłuchanych. Ci wszyscy ludzie z całym swoim bogactwem przeżyć i wyborów stają się antybohaterami, wymazanymi i zapomnianymi charakterami z rzadko czytanej powieści. Jako twórcy nie możemy zgodzić się na ten okrutny proces wymazywania. Z tej potrzeby opowiadania i zapamiętania powstała „Antybohaterka”.

Tradycyjnie już pokazom i czytaniom będą towarzyszyć dyskusje z bohaterami i bohaterkami spektakli, osobami eksperckimi i aktywistycznymi. Możliwość rozmowy stanowi dla nas dopełnienie spektaklu i jest formą metaforycznego dotknięcia problemu, zadania pytania u źródła.

W ramach festiwalu odbędzie się konkurs na najlepsze czytanie performatywne. Jury złożone z twórców teatralnych, dziennikarzy i pisarzy wyłoni tekst, który zostanie wystawiony na scenie Instytutu Grotowskiego w przyszłym sezonie.

Premierowe pokazy dokumentalne, najciekawsze i najbardziej aktualne realizacje wrocławskiego Teatru na faktach. W programie przeciwstawimy sobie różne narracje i spojrzenia na świat. Po raz pierwszy w Polsce zainicjujemy otwarcie sceny ukraińskiej prowadzonej przez młode artystki z Charkowa. Jeden dzień festiwalowy przygotujemy w całości w języku ukraińskim (z polskimi napisami).

Festiwal będzie w całości dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a wybrana część programu zostanie przystosowana dla osób z dysfunkcją słuchu i z niepełnosprawnością wzroku.

Więcej o festiwalu: grotowski-institute.pl/projekty/festiwal-teatru-faktach-2023/

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.