Pomoc dalej płynie - Politechnika Wrocławska pomogła postawić obiekt dla uchodźców we Lwowie
Specjalny budynek dla uchodźców stanął we Lwowie, w sąsiedztwie osiedla kontenerowego. Zaprojektowany został w systemie Styrofoam Housing System, przez japońskiego architekta Shigeru Bana. W jego stworzenie zaangażowani byli dr inż. arch. Jerzy Łątka z Wydziału Architektury oraz studenci i studentki z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Politechniki Wrocławskiej. Prototyp, zbudowany z tworzywa podobnego, do tego z którego buduje się łodzie, ma 36 m kw. Składa się z aneksu kuchennego, toalety i pomieszczenia głównego. -Domy budowane w tym systemie mogą być także odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie mieszkaniowe po wojnie w Ukrainie, mówi Jerzy Łatka z politechniki Wrocławskiej:
- Może być transportowany w postaci prefabrykatów, komponentów budowlanych. W porównaniu do typowych rozwiązań jak np. domy kontenerowe, nie ma mowy o transportowaniu powietrza. Po drugie układ domu, nie wygląda jak typowy wagon, gdzie mamy dwa metry trzydzieści szerokości i sześć metrów długości. Tutaj mamy dom o powierzchni 36 metrów kwadratowych, który ma dobrze rozplanowana funkcję w środku.
Budynek będzie funkcjonować jako miejsce spotkań. - On na miejscu posłuży jako miejsce spotkań. Przy osiedlu kontenerowym zbudowanym przez Polaków. W którym dzieci będą mogły się uczyć między innymi grać na instrumentach, lub języków obcych:
Oficjalne otwarcie zaplanowano na 30 czerwca.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.