O szansach i ryzyku związanych z rozwojem AI
Poszerzający się dostęp do rozwiązań opartych na działaniu sztucznej inteligencji niesie ze sobą szanse na ułatwienie codziennej pracy, jednocześnie grożąc ryzykiem zastąpienia człowieka algorytmem. Zdaniem Adriana Zandberga z partii Razem "problem, który dotychczas był scenariuszem filmów science fiction, nie może być bagatelizowany. Zwłaszcza że w wielu sektorach już się sprawdził".
- Wiele spraw można załatwić algorytmem aplikacji w telefonie. Zamówimy przejazd albo jedzenie. W ludowych Chinach jawnie kontroluje się ludzi podobnymi metodami – mówi Radiu Wrocław Adrian Zandberg, członek sejmowej komisji ds. cyfryzacji, poseł Razem:
- Ludzie wykonują polecenia, których nie wydaje im już inny człowiek, tylko oprogramowanie. Wszystkie podstawowe sprawy, jak normy BHP, w sytuacjach, w których polecenia wydaje jakiś bliżej niesprecyzowany algorytm, staje pod znakiem zapytania.
Jak wskazują politycy ugrupowania, należy jak najszybciej wprowadzić prawne regulacje, kontrolujące mechanizmy sztucznej inteligencji. Według działaczy partii, jednym z rozwiązań może być ustawa, umożliwiająca pracownikom wgląd we wszystkie dotyczące ich dane, opracowane przez systemy komputerowe.
W wielu branżach, jak logistyka, czy sortownie paczek, to oprogramowanie nadzoruje pracę ludzi. -To wciąż są narzędzia niedoskonałe, chociaż postępy są zatrważające, ale nie zabiorą pracy dobrze wykształconym fachowcom – mówi Radiu Wrocław Piotr Szymański, badacz sztucznej inteligencji:
– To ciągle nie są modele takiej jakości, żeby zastępować pracownika. Być może dojdzie do zmniejszenia miejsc pracy w niektórych sektorach, ale to też nie jest tak, że ci ludzie znikają. Oni najczęściej zakładają nowe inicjatywy, są w innych miejscach i dalej działają.
W czerwcu Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji. Jego celem jest uregulowanie zastosowania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Ostateczny kształt przepisów unijnych będzie dopiero konsultowany wśród państw członkowskich wspólnoty.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.