Od prawie 30 lat dbają o dialog między Polską a Niemcami
Założona w 1996 roku we Wrocławiu polska sekcja organizacji nieprzypadkowo obrała za swoją siedzibę stolicę Dolnego Śląska. To właśnie tu w 1906 roku urodził się patron Towarzystwa - Dietrich Bonhoeffer, niemiecki duchowny ewangelicki i teolog, męczennik uznawany przez wszystkie chrześcijańskie kościoły, którego postać jest dziś symbolem polsko-niemieckiej współpracy.
- Wspólnie dbamy o pokój tak, jakby chciał tego właśnie Bonhoeffer. Działamy dalej, także w duchu tolerancji i otwartości Wrocławia – mówi Radiu Wrocław Janusz Witt, przewodniczący Towarzystwa im. Bonhoeffera:
– Obserwować bardzo dokładnie i pomagać gdzie można. Były kłopoty, ale we Wrocławiu zawsze mieliśmy bardzo dobre, ekumeniczne, otwarte spojrzenie europejskie.
Pierwotnie, obchody 25-lecia istnienia organizacji miały się odbyć w 2021 roku, ale przesunięto je ze względu na pandemię, a następnie inwazję Rosji na Ukrainę. Budowa więzi pojednania polsko-niemieckiego i międzywyznaniowego dialogu wciąż są główną osią działalności Towarzystwa, chociaż obecnie to właśnie wojna za wschodnią granicą jest motywacją członków wrocławskiej organizacji.
- Musimy naśladować Bonhoeffera i jego niezłomną postawę wobec Hitlera. Nie ma zgody na niesprawiedliwość – mówi Janusz Witt:
– Nie wolno tylko grzebać umarłych, tylko coś robić, żeby złu się przeciwstawiać. Przecież nie chcieliśmy wojny, ludzie chcą pokoju, tylko niestety, jak ktoś napada na ciebie, to trzeba się bronić.
Patron Towarzystwa Dietrich Bonhoeffer, w swoich naukach dążył do pojednania i pokoju. Za swoje tezy został zamordowany przez nazistów w obozie w Buchenwaldzie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.