Koniec betonozy? Wiemy, jak zmieni się plac Nowy Targ
Zgodnie z planem, zasadzonych zostanie ponad 63 tysiące roślin, w tym 172 duże drzewa, które zapewnią cień. By to było możliwe, trzeba usunąć część tworzących nawierzchnię placu płyt i zastąpić je specjalnym substratem glebowym, który pozwoli roślinom na lepszą adaptację.
- Nasza koncepcja opiera się na doświadczeniach czerpanych z sadzenia roślin na dachach budynków – mówi Radiu Wrocław Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej:
– Trzeba mieć świadomość, że plac Nowy Targ to jest strop podziemnego parkingu. Zatem musimy ten strop zmienić na zielony dach. Musimy częściowo go rozebrać i ściągnąć tę nawierzchnię - tłumaczy Marek Szempliński.
Przy okazji prac przygotowana zostanie instalacja dla fontanny, której montaż jak na razie nie jest planowany.
- Fontanna pojawi się prawdopodobnie w przyszłości, ale naszym zadaniem jest zieleń i to na tym się skupiamy – tłumaczy Marek Szempliński.
– Dla zazieleniania zadania są zwykle prostsze, bo operujemy w glebie, natomiast tutaj jest dużo takiej pracy inżynierskiej, więc to dla zieleniarzy jest nietypowe i tu pewne szlaki przecieramy - dodaje Marek Szempliński.
Montaż fontanny będzie uzależniony od dostępnych w budżecie miasta środków. W ramach inwestycji powstaną nowe punkty zasilania dla bazującej na placu strefy gastronomicznej, a okoliczne oświetlenie zostanie zmodernizowane.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.