Literatura #23/2023: Emilia Konwerska, Ania Gibasiewicz, Kamil Kacprzak, Małgorzata Lewińska i Julia Szot, Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski [PODCAST|VIDEO]
W audycji książkowej RWK gościli:
Emilia Konwerska (Wrocławski Dom Literatury) – zaprosiła słuchaczy na liczne wydarzenia przygotowane przez WDL w drugiej połowie czerwca, m. in. Bookowisko, czyli wyprzedaż domowej literatury, warsztaty plastyczne z Pawłem Pawlakiem dla dzieci i spotkanie autorskie z Tomaszem Kocowskim...
POSŁUCHAJ
Ania Gibasiewicz – „Baśń opowiada o królewnie Merwinie, jej rodzinie i królestwie, w którym dziewczyna wiedzie swoje spokojne życie. Jest dobrą osobą, pomocną i mądrą, a miłością otaczają ją nie tylko rodzice i brat, lecz również poddani. Niestety to właśnie przed bratem naszej bohaterki pojawia się prawdopodobnie największe wyzwanie w jego życiu…”. Tak brzmi jedna z pierwszych recenzji i opisów trzeciej już baśni, które tworzy dla dzieci wrocławska autorka i nauczycielka Anna Gibasiewicz. Po „Baśni o perle” i kontynuacji tej opowieści pt. „Wyprawa Endoasa”, tym razem czas na kolejną baśniową podróż zatytułowaną „Merwina ze Srebrnej Góry” z ilustracjami Emili Bober-Kiełt.
POSŁUCHAJ
Kamil Kacprzak, Małgorzata Lewińska i Julia Szot – „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik” – tak zatytułowana jest wystawa Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. O tym kto wspomina, kto pokazuje swoje pamiątki opowiedzą studenci Kulturoznawstwa UWr oraz Julia Szot z Muzeum Etnograficznego.
POSŁUCHAJ
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski – Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami (...) Trafia jako wartownik do KL Auschwitz (...). Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa? O to pytaliśmy autorów książki „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”, ukazującej losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy.
POSŁUCHAJ
fot. Z. Dimitrijevic.
Beata Dżon-Ozimek – publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Przez osiem lat pracowała jako korespondentka z Austrii. Współpracuje z tygodnikami „Przegląd” i „Angora”, publikowała także m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Focusie Historia”. Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger „Dziewczynka w zielonym sweterku”, za który otrzymała nagrodę klubu młodych historyków miasta Lwowa.
Michał Olszewski – pisarz, reporter, publicysta. Autor m.in. książek „#Upał”, „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech” i „Zapiski na biletach”. Laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży „Najlepsze buty na świecie”. Redaktor naczelny krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. W wolnych chwilach ogląda ptaki.
Do usłyszenia i zobaczenia w DAB+, aplikacjach mobilnych i na www.radiowroclawkultura.pl.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.