KGHM i LSSE będą współpracować przy budowie reaktorów jądrowych
Prezes KGHM Tomasz Zdzikot podkreślał, że KGHM jest "aktywny na polu transformacji energetycznej na bardzo wiele sposobów", dodając, że przy takich przedsięwzięciach partnerzy to podstawa.
- W takich przedsięwzięciach należy zawsze poszukiwać partnerstwa, trzeba poszukiwać podobnie myślących partnerów. Takim partnerem z całą pewnością jest dla nas Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Będziemy prowadzić wspólne prace analityczne, robocze, projekty, być może te o profilu edukacyjnym, badawczym - tłumaczył Tomasz Zdzikot.
Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek podkreślił, że energia to jeden z głównych tematów jaki podejmują dziś inwestorzy w rozmowach.
- Coraz częściej inwestorzy, którzy wchodzą do Legnickiej Specjalnej Strefy, którzy już dziś stanowią siłę tego regionu mówią, że brakuje energii, że jest za droga. W związku z tym stawiamy na nowe technologie i przyglądamy się znaczącym partnerom, którzy mają doświadczenie, a KGHM niewątpliwie jest liderem - mówił Przemysław Bożek.
KGHM czeka na wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogólnej opinii w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie takiej modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW. Prezes KGHM podkreślał, że celem polityki klimatycznej realizowanej przez KGHM jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Współpraca przy projektach SMR to nie jedyna dziedzina, w ramach której LSSE podejmuje współpracę z koncernem KGHM. Niedawno firmy utworzyły Klaster Technologii Kosmicznych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.