Jak być liderem w walce o czyste powietrze?
- Do 1 lipca przyszłego roku, zgodnie z uchwałą sejmiku województwa, z Dolnego Śląska powinny zniknąć wszystkie kopciuchy - mówi marszałek Cezary Przybylski:
- Zaprosiliśmy samorządowców, ale również trzeci sektor, żeby powiedzieć o tym, co robiliśmy, co zamierzamy zrobić, ale też uważnie się wsłuchać w te pomysły i projekty, które są realizowane w samorządach gminnych czy powiatowych.
Jesienią Urząd Marszałkowski ma przedstawić raport, w którym znajdzie się między innymi liczba pozostałych do wymiany pieców.
- Podczas konferencji poruszony został między innymi wątek uchwał antysmogowych w województwie, a także kwestia skąd wziąć pieniądze na wymianę kopciuchów - mówi Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego:
- O tych finansach się dowiemy, jako możliwości dają fundusze europejskie dla Dolnego Śląska w nowym okresie programowania, do roku 2027. Także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformuje, jakie są instrumenty finansowe dostępne dla samorządowców.
Uczestnicy spotkania podpisali memorandum, w którym zadeklarowali że jako liderzy swoich społeczności biorą odpowiedzialność za poprawę jakości powietrza w swoich regionach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.