Wrocław wznawia program wsparcia osób chorych onkologicznie
Wrocław rozpoczął kolejną edycję programu mrożenia materiału genetycznego osób chorych onkologicznie. Skorzystać z niego mogą osoby do 40. roku życia. Finansujemy mrożenie komórek rozrodczych przez 24 miesiące, wyjaśnia Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta:
"W zeszłym roku skorzystało z tego programu 18 osób. Niestety wiemy, że osób chorujących i będących w podobnej sytuacji jest coraz więcej. Chcielibyśmy, żeby osoby wiedziały o tym, dopytywały się swoich lekarzy."
Wszystko dlatego, że chemoterapia i radioterapia mogą bezpowrotnie uszkodzić zdolność do produkowania komórek rozrodczych, wyjaśnia doktor Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii:
"Zdarzają się sytuacje, że po leczeniu onkologicznym ta płodność wraca. Natomiast leczenie onkologiczne jest na tyle złożone, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak ono będzie przebiegało. Czasami wymagana jest intensyfikacja tego leczenie, co powoduje, że te komórki rozrodcze nie są zdolne do produkcji prawidłowego materiału genetycznego"
Wrocław ma zarezerwowane na ten cel 100 tysięcy złotych. Koszt mrożenia materiału genetycznego przez 24 miesiące dla mężczyzn wynosi 2300 złotych. W przypadku kobiet jest kwota prawie 3 razy wyższa, czyli 6300 złotych. Informacje na temat programu można uzyskać u lekarzy onkologów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.