Zacieśnia się współpraca Dolnego Śląska z niemiecką Saksonią
Chociaż samo otwarcie biura w stolicy Saksonii opóźniła pandemia Covid-19, udało się uruchomić placówkę, która od 2021 roku zapewnia bezpośrednią wymianę informacji między przedsiębiorcami i samorządowcami po obu stronach Nysy Łużyckiej. Efektami są między innymi: wspólne starania na rzecz promowania kulturowego dziedzictwa w ramach UNESCO i wymiana młodzieży między placówkami edukacyjnymi w obu regionach.
- Współpraca z Saksonią ma w Polsce wielowiekowe tradycje, sięgające czasów I Rzeczypospolitej. Poszerzamy naszą współpracę także na wschód, gdzie płynie nasze wspólne, wielkie wsparcie – mówi Radiu Wrocław Tytus Czartoryski, radny sejmiku województwa dolnośląskiego:
– To jest potwierdzeniem tych specjalnych relacji między Saksonią a Dolnym Śląskiem, które znajdują potwierdzenie także w czasie wojny na Ukrainie. Saksonia na apel marszałka województwa dolnośląskiego przystąpiła z dużym entuzjazmem do udzielania pomocy.
Uruchomienie dolnośląskiego biura w Dreźnie było długo wyczekiwanym uzupełnieniem działań, jakie od lat realizuje we Wrocławiu placówka Saksonii. Oba przedstawicielstwa zajmują się także koordynowaniem współpracy subregionalnej samorządów wchodzących w skład Euroregionu Nysa. - Dobre stosunki z sąsiadami mają dla nas niezwykle ważne znaczenie. Możemy się nie zgadzać, ale to są sprawy o wiele ważniejsze, niosące korzyści dla społeczeństw po obu stronach granicy – mówi Radiu Wrocław Jacek Iwancz, opozycyjny radny dolnośląskiego sejmiku:
– Taką sprawą nadrzędną są dobre relacje między naszymi regionami i cieszę się, że one cały czas się rozwijają. Mam nadzieję, że kolejne wątki będą podejmowane i takie dobre przykłady, dobre projekty, będą realizowane także w przyszłości.
Biuro Dolnego Śląska w Dreźnie jest drugim, po uruchomionej w 2001 roku placówce w Brukseli, zagranicznym przedstawicielem województwa za granicą. Działanie placówek realizuje ideę dobrosąsiedzkich stosunków, nawiązujących do tradycji polsko-niemieckiego pojednania z Krzyżowej oraz oficjalnego, 22-letniego partnerstwa Saksonii i Dolnego Śląska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.