Europoseł A. Zalewska: Walka o Turów trwa
- Wstrzymanie z dnia na dzień wydobycia w Turowie byłoby klęską ekologiczną - mówi Anna Zalewska. Zdaniem Europoseł - argumenty sądu są nieprawdziwe:
W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało koncesję dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 roku. Przeciwko działalności kopalni są niemieccy i czescy ekolodzy. Zdaniem mieszkańców niemieckiego Zittau w związku z pracą kopalni Turów, poziom wód gruntowych obniżył się tam o 100 metrów. Co więcej, Niemcy twierdzą, że polski raport oceny oddziaływania kopalni na środowisko jest niekompletny.
Z kolei Prokuratura Krajowa uważa, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ogłoszony w ten poniedziałek (5 czerwca) jest niezgodny z traktatami UE i Konstytucją RP. Chodzi o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku. TSUE uznało, że ta narusza prawo Unii Europejskiej. Prokuratura zwraca uwagę, że "wyrok łamie trzy zasady: kompetencji powierzonych, poszanowania ustrojów konstytucyjnych państw członkowskich oraz pomocniczości."
Prokuratura oceniła też, że TSUE "w sposób nieuprawniony nałożył na Polskę kary finansowe jako środek tymczasowy". "Prokurator Generalny skierował w tym zakresie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, wskazując na bezprawność takiego działania TSUE" - dodaje PK.
Złożenie wniosku nastąpiło po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych - ws. kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał rozpatrywanie tego wniosku rozpoczął w ubiegłym roku, 19 października.
Znowu chcą zamknąć #Turów!
— Anna Zalewska ???????? (@AnnaZalewskaMEP) June 6, 2023
WSA w Warszawie ręka w rękę z TSUE, na wniosek niemieckich i czeskich NGO-sów wydał decyzję o wstrzymaniu wydobycia w strategicznej dla polskiego bezpieczeńtwa energetycznego kopalni.
Walka o Turów trwa! ???????? pic.twitter.com/xBJQqWEjBQ
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.