Razem, by więcej osiągnąć - Zagłębie Miedziowe zacieśnia współpracę
W Legnicy samorządy podpisały porozumienie dotyczące współpracy i omówiły strategię. Pula środków europejskich jakimi w ramach ZIT-u będą między siebie rozdysponowywać na projekty to 61,4 mln euro. Liderem projektu jako największe miasto w regionie jest Legnica. O korzyściach tego porozumienia mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.
-To otwiera nam nową ścieżkę do pozyskiwania środków na rozwój naszych małych ojczyzn, ale i też na wzmocnienie Zagłębia Miedziowego jako ważnego obszaru na mapie Dolnego Śląska i naszego kraju. W ramach tych działań widzimy zarówno obszary dotyczące twardych projektów jak i również tych projektów z europejskiego funduszu społecznego.
Legnica jako lider projektu ma zagwarantowane blisko 30 mln złotych i w pierwszej kolejności chce wybudować multimodalne centrum przesiadkowe przy dworcu, a z funduszu społecznego realizować projekty związane ze szkolnictwem branżowym. Rozmowy o powołaniu legnicko-głogowskiego ZIT-u rozpoczęły się już w 2019 roku. Członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda nie ukrywa, że legnicko-głogowski ZIT jest jednym z najlepiej przygotowanych.
-Jest liderem i jako pierwszy będzie składał strategię do zatwierdzenia przez marszałka, a dzisiejsze porozumienie jest krokiem do złożenia tej strategii. Premiowane były zadania, które rozwiązywały problemy więcej niż obszaru jednej gminy, więc tym bardziej to cieszy, że znaleźli zadania, które łączą gminy i rozwiązują problemy kompleksowo.
W ramach utworzenia ZIT-u samorządowcy mają zapewnione do podziału 61,4 mln euro na projekty i nie muszą o te środki rywalizować. Poza środkami zapewnionymi w ramach ZIT samorządy mogą ubiegać się o podobne środki, na podobne zadania z ogólnodostępnych programów związanych z funduszami europejskimi dla Dolnego Śląska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.