Przylądek Nadziei z dostępem do nowatorskiej terapii genowej
Wrocławska klinika, jako druga w Europie, zastosuje terapię genową w leczeniu niedoborów odporności u dzieci.
Przylądek Nadziei należący do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego uzyskał już wszelkie niezbędne certyfikaty do przeprowadzenia tej nowatorskiej terapii - mówi kierownik kliniki prof. Krzysztof Kałwak.
"Dwóch pacjentów w Holandii już otrzymało terapię genową, my jesteśmy ośrodkiem numer dwa, który będzie niebawem otworzony, bo przeszliśmy wszystkie procedury rejestracyjne. Trzecim ośrodkiem będzie Barcelona w Hiszpanii."
Terapię najlepiej podać w pierwszych miesiącach życia-zdradza w rozmowie z Radiem Wrocław kierownik klinki prof. Krzysztof Kałwak.
"To są maluszki, takie 3-4 miesięczne, wtedy jest najlepiej wykonać taką transplantację. Ta transplantacja jest o tyle lepsza od transplantacji klastycznej, że mamy takie łagodne, autologiczne podanie komórek z niewielką chemioterapią.I to ma działać, w Holandii działa, dlaczego u nas ma nie działać."
Terapia genowa będzie finansowana w ramach unijnego grantu do końca 2024 roku. Przylądek Nadziei jest znany z nowatorskich metod leczenia, w tej klinice, jako pierwszej w Polsce zastosowano terapię Car-T, która była jedyną nadzieją dla dzieci z oporną na leczenie białaczką limfoblastyczną.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.