Pierwsi odwiedzający obejrzeli mobilne widowisko edukacyjne „Iskry Niepodległej” [ZDJĘCIA]
Wśród bohaterów widowiska znajdziemy przedstawicieli różnych dziedzin życia, tworzących naszą codzienność. Zobaczymy wkład Polaków w rozwój techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu oraz sportu.
- Nie zabraknie też wrocławskich akcentów - zapewnia Adam Pacześniak z Centrum Historii Zajezdnia:
Odwiedzając wystawę, możemy poznać historię np. Jana Czochralskiego, którego prace umożliwiają produkcję układów scalonych, Jana Szczepanika, wynalazcy kamizelki kuloodpornej, czy współpracującego z NASA - Mieczysława Bekkera.
Warto pokreślić, że są tu też postaci bardzo mocno związane z Wrocławiem. Nasze miasto jest reprezentowane przez prof. Ludwika Hirszfelda, lekarza, autora oznaczeń grup krwi i Wandę Rutkiewicz, polską himalaistkę, absolwentkę II LO we Wrocławiu, studiującą później na Politechnice Wrocławskiej.
Z postaci, które pojawią się na ekspozycji, warto wspomnieć jeszcze o Mieczysławie Bekkerze, który z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu Apollo.
Z bliska zobaczymy tu także najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez J. Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17.
We Wrocławiu wystawa będzie gościć na parkingu Centrum Historii Zajezdnia. Zapisów można dokonywać pod adresem e-mail: [email protected]. Wejścia na wystawę odbywają się co pół godziny, a wstęp jest całkowicie bezpłatny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.