Twierdza Kłodzko wycofuje się z niefortunnego zapisu w regulaminie dotyczącego autystów
Zamiast tego pojawią się alternatywy oraz dodatkowe informacje dla osób ze specjalnymi potrzebami i ich bliskich. - Przede wszystkim skupiliśmy się na konkretnych komunikatach, konkretnym oznaczeniu czego można się spodziewać na trasie, a pracownicy przejdą szkolenia. W chodnikach kontrminowych dochodziło do różnych sytuacji niepokojących - m.in. ataków paniki czy ucieczek w chodniki kontrminowe znajdujące się poza trasą - wyjaśnia Daniel Jakubowski, dyrektor Twierdzy Kłodzko:
- To bardzo ważne, ponieważ zarówno osoby w spektrum autyzmu, jak i osoby neurotypowe mają swoje podwrażliwości. Nie wszyscy lubią huk, ciemność, czy ciasne pomieszczenia - mówi Beata Kołodziej, pedagożka w spektrum autyzmu, a zarazem matka trójki dzieci w spektrum:
Każda osoba w spektrum jest zupełnie inna, dlatego ciężko dopasować atrakcje dla wszystkich, warto jednak pamiętać, że praktycznie każda z nich lubi być przygotowana do zwiedzania i wiedzieć co nastąpi lub jak prowadzi droga - dodaje Beata Kołodziej. Reakcje na stres również są różne. W przypadku ich wystąpienia należy dać osobom w spektrum przestrzeń i czas na samodzielne uspokojenie się.
Specjalny informator dla osób wrażliwych, w spektrum czy z klaustrofobią jest już w przygotowaniu. Gdy się pojawi, będzie dostępny również na stronie internetowej twierdzy w formie PDF.
POSŁUCHAJ WIĘCEJ:
cz. I
cz. II
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.