W Kłodzku powstała Aleja Roberta Stando, reżysera i scenarzysty filmów dokumentalnych
Obok znajduje się tablica informacyjna zawierająca życiorys Roberta Stando, wymienione zostały też najważniejsze cykle tematyczne w twórczości reżysera. Jak powiedział Radiu Wrocław Michał Piszko, burmistrz Kłodzka, w dorobku dokumentalisty istotne miejsce zajmują filmy poświęcone Kłodzku:
"Słynny film, który powstał w latach 60-tych „Miasto, które może zginąć”, to niewątpliwy klasyk, który pokazywał trudną wtedy sytuację naszego miasta, przede wszystkim pod katem związanym z podziemiami i z tym, że miasto niestety popadało w ruinę w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych."
W uroczystości otwarcia Alei Roberta Stando, wzięła udział młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, które kończył reżyser.
W Kłodzkim Ośrodku Kultury odbyła się gala Festiwalu Filmów im. Roberta Stando, gdzie jurorzy oceniali dokumenty przygotowane przez uczniów:
"Tytuł filmu to jest „Złoty Stok miasto turystyczne, które niszczeje”, nagrywałam go sama. W Złotym Stoku jest wiele ruin i właśnie pokazałam ich ujęcia, pokazałam również, jak kiedyś wyglądały. Film nosi tytuł „Pustelnik”. To film, który opowiada o historii kapliczki i ten film dedykuję pamięci Roberta Stando."
Robert Stando odszedł w styczniu ubiegłego roku. Miejsce jego pamięci w Kłodzku powstało dzięki grupie przyjaciół Robertarium.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.