Można już zwiedzać szklarnie wrocławskiego Ogrodu Botanicznego
Szklarnie wyposażone są inteligentny system sterowania. W zależności od potrzeb oraz kierunku i natężenia promieni słonecznych pozwala on przysłonić część szyb. Nowe konstrukcje są podłączone do ekonomicznego, miejskiego systemu grzewczego, a sterowanie temperaturą zapewnia roślinom zbliżone do naturalnych warunki.
- Szklarnie mają zaplecze do rozmnażania roślin. To niezwykle ważna inwestycja, która ma istotny wymiar dydaktyczny dla naszych studentów – mówi Radiu Wrocław prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego:
– Razem z Aulą Leopoldina i Oratorium Marianum, Ogród Botaniczny jest wizytówką Uniwersytetu Wrocławskiego. Szklarnie były zawsze obecne w ogrodzie, ale zostały gruntownie unowocześnione. Jest to krok milowy w rozwoju ogrodu.
Działanie szklarni znacząco poszerza możliwości krajowej i międzynarodowej współpracy, która umożliwiła sprowadzenie egzotycznych roślin do Wrocławia.
- Dzielimy się i wymieniamy sadzonkami z polskimi ogrodami oraz tymi z Niemiec, Meksyku czy Kazachstanu. Mamy teraz jeszcze więcej do zaoferowania innym, ale przede wszystkim gościom ogrodu i oczywiście tym roślinom – mówi Radiu Wrocław dr Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego:
- To jest świat cierni, świat wyjątkowych przystosowań do trudnych warunków środowiska, w którym muszą się rozwijać. Szklarnie Afryki i Meksyku specjalnie są do tego przystosowane. Wielki sukces dla ochrony przyrody i środowiska.
Szklarnie są domem przede wszystkim sukulentów, m.in. wilczomleczy, aloesów czy agawy. Kolejnym etapem modernizacji przestrzeni ogrodu ma być remont historycznej kaktusiarni.
Modernizacja ogrodowych szklarni pochłonęła blisko 10 mln złotych i była możliwa także dzięki 4 mln pochodzącym z dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.