Dokumenty KGB potwierdzają obawy komunistów przed działalnością Jana Pawła II
Debata skupiona wokół książki dra Andrzeja Grajewskiego pt. „Żarliwy antykomunista” odsłania skrywane w raportach KGB informacje o wzroście niepodległościowych nastrojów, wywołanych działalnością papieża -Polaka, których aparat państwa nie był w stanie zatrzymać.
- Wciąż odkrywamy nowe fakty, jak ten, że już po roku od wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ukraińska bezpieka odnotowała 50-procentowy wzrost przypadków łamania religijnych ograniczeń przez wiernych i duchownych. To wywołało falę wiary w odzyskanie suwerenności – mówi Radiu Wrocław dr Andrzej Grajewski, autor publikacji:
– Jan Paweł II domagał się wolności obywatelskich dla wszystkich. Oni odnotowują to jako coś niezwykle niebezpiecznego, bo Związek Sowiecki był państwem ufundowanym na ateizmie naukowym i tam każde pojawienie się silnego czynnika religijnego było traktowane jako zagrożenie dla racji stanu.
Narzędziem KGB, mającym powstrzymać społeczne dążenia do wolności, miała być podporządkowana kremlowskiej polityce cerkiew, która nadal realizuje interes rosyjskiego agresora na Ukrainie.
- Wielu wiernych i duchownych siłą zmuszono do przejścia na prawosławie. Jan Paweł II dał tym ludziom odwagę, by wyrwać się spod wpływu patriarchy. Rosyjscy hierarchowie wciąż dają wyraz tej opresji – mówi dr Andrzej Grajewski:
– Na terenach opanowanych przez Federację Rosyjską dopuszczalny jest jedynie kościół patriarchatu moskiewskiego. W latach 80. grekokatolicy byli w podziemiu, liczne kościoły ewangelickie były niszczone. Historia może się powtarzać.
Dokumenty niezbędne do napisania książki udało się uzyskać dzięki współpracy nadzorowanego przez ministerstwo kultury Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, dysponującą archiwami sowieckiego KGB.
Prowadzoną w Ossolineum dyskusję wsparli dr Łukasz Kamiński, prof. Igor Hałagida oraz prof. Wojciech Kucharski.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.