Odkrycie dawnego grodu pod Jaworem

Karolina Bieniek, BM | Utworzono: 2023-05-15 08:54 | Zmodyfikowano: 2023-05-15 08:55
Odkrycie dawnego grodu pod Jaworem - Fot: zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Fot: zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Archeolodzy z Muzeum Miedzi w Legnicy studzą emocje. - Dopiero badania nieinwazyjne, a później prace wykopaliskowe pozwolą dokładanie ocenić rangę odkrycia i opowiedzieć o funkcji takiego obiektu - mówi dr Tomasz Stolarczyk archeolog z Muzeum Miedzi w Legnicy

- Mapy numerycznego modelu terenu wskazują, że mamy do czynienia na pewno z jednym wałem dawnego grodu, czyli miejsca umocnionego, grodziska. Dokładna funkcja będzie znana dopiero w oparciu o badania nieinwazyjne i wykopaliskowe.

Tomasz Stolarczyk podkreśla, że aby mówić o wielkim odkryciu niezbędne jest przeprowadzenie dokładnych badań.

- Jeżeli to jest tak duży obiekt datowany na okres epoki brązu, okres  funkcjonowania kultury łużyckiej no to mielibyśmy tu kolejny obiekt między Strzegomiem, Myśliborzem, Kunicami, a Grzybianami, który mógłby stanowić nie lada gratkę dla archeologów.

Na stanowisku odnaleziono fragmenty naczyń, polepy i pojedynczych zabytków kamiennych, które są analizowane w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjaliści datują te przedmioty na epokę brązu bądź wczesną epokę żelaza. Archeolodzy z Muzeum Miedzi w Legnicy poinformowali, że obecnie szykują się do przeprowadzenia szerszych badań w terenie, jednak zanim do tego dojdzie niezbędne jest uzyskanie wszystkich zgód i niemałych środków finansowych.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.