9 dni atrakcji dla wrocławian i turystów. Ruszają Dni Odry
Wśród przygotowanych atrakcji zaplanowano m.in. zabawy taneczne, spacery z przewodnikiem, pokazy naukowe, wystawy artystyczne oraz darmowe rejsy po wrocławskich szlakach wodnych. Święto ma podkreślać rekreacyjne korzyści, jakie daje położenie miasta nad rzeką.
- Nad Odrą biegną liczne trasy rowerowe, jest mnóstwo beach-barów. W weekendy około 18 tys. osób wypoczywa nad rzeką. Chcemy w pełni korzystać z możliwości, jakie daje, więc świętujemy dłużej niż zazwyczaj – mówi Radiu Wrocław Joanna Rańda, koordynator wydarzenia:
"Ponieważ w tym roku będzie 7. Edycja Dnia Odry, a we Wrocławiu jest 7 rzek i „7” jest szczęśliwą liczbą, więc pomysł był taki, żeby to było 7 dni. Wyszło nam lepiej, bo będzie dni 9, ale to nie znaczy, że to nie będą szczęśliwe dni"
Drzemiący w otoczeniu rzeki potencjał turystyczny jest na wyciągnięcie ręki, jednak poza rozrywką, tegoroczna impreza ma także uwrażliwiać na kwestie zanieczyszczania środowiska.
- Powinniśmy dbać o to, z czego korzystamy. Sprzątajmy po sobie, nie zaśmiecajmy natury. To niewielkie, ale bardzo znaczące gesty, jakie możemy bez trudu wykonać – mówi Radiu Wrocław Radosław Michalski, dyrektor miejskiego Wydziału Promocji i Turystyki:
"Troszkę nas zainspirowała bardzo smutna historia sprzed roku i to, co się z ważną dla Wrocławia rzeką działo. W związku z tym postanowiliśmy, że Dzień Odry nie może być tylko prostym festynem, na którym będziemy się cieszyć, że rzekę mamy, ale musi być dużo bardziej związany z odpowiedzialnością, rozmową i edukacją."
Program tegorocznych Dni Odry uzupełnią debaty i prelekcje poświęcone ekologii. Ponadto Wrocław uruchomi własne, regularne analizy stanu wody, których wyniki będą publikowane na miejskich stronach internetowych. Cotygodniowe badania, realizowane przez MPWiK, obejmą fosę miejską, a woda z Odry będzie analizowana co dwa tygodnie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.