Burmistrz Polkowice: Idealne miasto, by stać się sercem Zagłębia Miedziowego

GN | Utworzono: 2023-05-09 09:50 | Zmodyfikowano: 2023-05-09 09:50
Burmistrz Polkowice: Idealne miasto, by stać się sercem Zagłębia Miedziowego - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Legnica, Lubin, Polkowice. Które z tych trzech miast jest sercem Zagłębia Miedziowego i dlaczego Polkowice?

Bezwzględnie. Polkowice to miejscowość, która skupia na sobie uwagę. To miejscowość, do której codziennie ponad 17 tysięcy osób z całego regionu, z największą liczbą kopalń KGHM-u. Ale również miejscowość, która aspiruje do tego, aby być zielonymi płucami Zagłębia Miedziowego, aby dobrze się to wypoczywało, mieszkało, aby można było rozpocząć edukację na bardzo wysokim poziomie przedszkolnym, szkolnym, a następnie ją zakończyć, studiując chociażby w uczelni Jana Wyżykowskiego. Więc to miasto kompaktowe, które w ciągu 15 minut jest w stanie obsłużyć swojego mieszkańca. Idealne do tego, aby stać się właśnie sercem Zagłębia Miedziowego.

Czy to prawda, że w trakcie rewitalizacji parku zieleni przy ulicy Dąbrowskiego w Polkowicach, popularnie zwanym Parkiem Brackiej, nie wycięto ani jednego drzewa?

Tak, oczywiście. dokonaliśmy tylko i wyłącznie zabiegów sanitarnych, a dodatkowo zasadziliśmy nowe. To bardzo ładny park, rewitalizowany w ubiegłym roku. Ale nie tylko on, bo również park ewangelicki. W chwili obecnej trwa rewitalizacja trzeciego dużego parku, na osiedlu Polkowice Dolne, gdzie również mieszkańcy będą mogli odpoczywać oraz dbać o swoje zdrowie, chociażby korzystając z ogromnej tężni solankowej.

A co z betonem? Nie przydaje się w Polkowicach.

Odbudowali Polkowice i to był też jeden z priorytetów mojej kadencji, aby Polkowice stawały się coraz bardziej zielone, aby było więcej skwerów, zieleni, aby pojawiły się parki kieszonkowe, aby tutaj mieszkało się dobrze, aby nie powstawały miejskie wyspy ciepła, by w lecie zwłaszcza Polkowice były dobrym miejscem do wypoczynku.

A jakie programy prozdrowotne są aktualnie realizowane w mieście i gminie Polkowice?

Ta profilaktyka jest bardzo ważna. Kładziemy bardzo duży nacisk, aby zapobiegać chorobom. Stąd też dwa podmioty, czyli Polkowice Centrum Usług Zdrowotnych i Aquapark Polkowice Regionalne Centrum Rehabilitacji, realizują 15 programów zdrowotnych i 7 zadań, które są o wartości ponad 6 milionów złotych. W ramach tych programów mieszkańcy mogą dbać o swój kręgosłup, mogą dbać o tarczycę, realizowane są programy otyłościowe, programy skierowane chociażby do seniorów.

A czy gmina doposaży polkowickie przychodnię zdrowia? Jeśli tak, to w jaki sprzęt i ewentualnie według jakich kryteriów?

Chcemy, aby Polkowice Centrum Usług Zdrowotnych stało się taką najnowocześniejszą przychodnią w regionie. Polkowice nie mają szpitala, stąd też bardzo ważne, aby ten kontakt pierwszy z lekarzem był na najwyższym poziomie i aby diagnostyka przede wszystkim była najlepsza, tak aby w przypadku tego pierwszego kontaktu pacjent jak najlepiej zaopiekowany. Stąd też przede wszystkim decyzja, aby doposażyć przychodnię w tomograf komputerowy. To najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, który pojawi się u nas jeszcze jesienią tego roku. Ale również 4 miliony złotych, które do tej pory zostały przeznaczone w ciągu ostatnich trzech lat na doposażenie w sprzęt gabinety, wszelkiego rodzaju urządzenia, chociażby nowoczesne USG, które ma właśnie zapewnić tę opiekę na najwyższym poziomie.

Wcześniej wspomniał pan o seniorach. Przeczytałem, że ostatnio 100 tzw. opasek życia trafiło do osób, które wzięły udział w programie realizowanym przez gminę Polkowice. To takie materialne wsparcie dla aniołów stróżów.

Zgadza się, Ja tę grupę seniorów z Polkowic traktuję bardzo szczególnie. Te osoby, które pracowały na rozwój Polkowic, które budowały sukces naszego miasta i należy się dzisiaj szczególną opieka. Stąd też specjalne programy, które kierujemy właśnie do seniorów. Jedną z nich jest chociażby opaska bezpieczeństwa, czyli opaska, która zapewnia kontakt z operatorem w przypadku, gdy senior poczuje się niedobrze, bądź stracimy z nim kontakt. Wówczas następuje reakcja, która ma na celu sprawdzenie, czy z seniorem się coś dzieje niedobrego. Ale to jest jeden z elementów programu polityki senioralnej. Realizujemy chociażby program "Złota rączka", który polega na pomocy w przypadku realizacji drobnych prac domowych, takich jak naprawa kranu, wymiana żarówki, a również program "door to door", czyli program transportowy, który umożliwia dowiezienie seniora, bądź osoby z niepełnosprawnością do różnych miejsc w Polsce w odległości nawet do 500 kilometrów.

Od 15 maja będzie można składać wnioski z pomysłami, bowiem rusza ósma edycja Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Ile w tym roku gmina przeznaczy pieniędzy na realizację projektów miejskich i wiejskich? Jakie do tej pory było zainteresowanie? Czy jakieś pomysły, jeśli tak, to jakie zostały zrealizowane, którymi może się pan pochwalić?

W ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego w tym roku przeznaczamy 2 miliony złotych na realizację różnych projektów. Ponad 1.1 miliona trafi do części miejskiej naszej gminy, 900 tysięcy do części wiejskiej. Ten budżet obywatelski cieszy się dużym zainteresowaniem, bo biorą w nim udział już od 8. edycji ponad tysiąc do dwóch tysięcy mieszkańców, głosując na poszczególne projekty. Bardzo się z tego powodu cieszę, bo to jest takie wyjątkowe narzędzie, którym włodarz miasta może podzielić się właśnie bezpośrednio decyzyjności co do tego, gdzie ma powstać plac zabaw, nowy chodnik, oświetlenie albo jakiś nowy element inwestycyjny w mieście. I mieszkańcy bardzo chętnie biorą udział w tym budżecie obywatelskim. Zrealizowali chociażby takie inwestycje jak właśnie budowa tężni solankowej, budowa placów zabaw, pumptracków, ale również inwestycje w chociażby oświetlenie, czyli poprawę bezpieczeństwa.

Jeden z mieszkańców zaproponował w internecie, żeby może w Polkowicach nie przeznaczać na budżet obywatelski pieniędzy, tylko np. stworzyć dostęp do szerokopasmowego internetu w całym mieście.

To jest wyzwanie, które uważam powinno już dawno zostać zrealizowane i podjęliśmy się w tej kadencji jego wykonania, czyli budowy światłowodu. Każda miejscowość w gminie Polkowice w ciągu najbliższych trzech lat zostanie podłączona do sieci światłowodowej. Mamy w chwili obecnej opracowany plan funkcjonalno-użytkowy dla całej miejscowości. Rozpoczynamy od miejscowości najbardziej wykluczonych cyfrowo, czyli tych położonych wokół osadnika Żelazny Most, jak Dąbrowa, Pieszkowice, Tarnówek, Żelazny Most. Wkrótce tam właśnie, jeszcze w tym roku powinien pojawić się światłowód, czyli standardowa usługa w postaci dostępu do internetu.

(...)

Wystartuje pan w wyborach do parlamentu w tym roku?

Jeszcze takiej propozycji nie otrzymałem, ale będę kibicował temu pomysłowi, aby to właśnie samorządowcy, którzy na co dzień bardzo dobrze znają problemy mieszkańców, byli siłą, która będzie mogła uczestniczyć w wyborczych zmaganiach. Przede wszystkim to bardzo dobrze, bo pojawi się program, który powstanie, czy powstał już na fundamentach właśnie tej wiedzy o najważniejszych zagadnieniach, z którymi mieszkańcy na co dzień się zmagają. I to jest ten sukces, który uważam, że powinien już zostać zaznaczony w postaci właśnie wyartykułowania tych potrzeb wyborców, którzy są naszymi mieszkańcami.

Póki co sondaże dają Bezpartyjnym Samorządowcom 3-3.5%, czyli poniżej progu wyborczego. Pytanie czy zatem samorządowcy są kuszeni przez inne partie polityczne i inne ugrupowania, aby wspólnie z nimi startować w wyborach, na przykład z PSL-em czy z Polską 2050, może z Prawem i Sprawiedliwością?

Zauważyłem ostatnio intensywniejsze kontakty z przedstawicielami środowisk politycznych. Pojawiają się liderzy różnych formacji. Rozmawiamy o współpracy. Ja oczywiście, jako gospodarz miasta, będę robił wszystko i rozmawiał z każdym, który ma na sercu dobro rozwoju samorządu polkowickiego. Do takiej rozmowy i współpracy zapraszam. A zdecydowanie uważam i jeszcze raz podkreślę, że taki ruch samorządowy na polskiej scenie politycznej jest bardzo potrzebny.

Posłuchaj całej rozmowy:


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.