Po e-recepcie i e-skierowaniu czas na e-konsylium
Eksperci z Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wspólnie ze specjalistami z Instytutu Łączności Polskiego Instytutu Badawczego przygotowali pilotażowy program dzięki któremu pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistów. O założeniach programu mówił we Wrocławiu minister zdrowia Adam Niedzielski.
"Po to żeby pacjent nie biegał mówiąc kolokwialnie, od gabinetu do gabinetu, tylko żeby będąc u lekarza rodzinnego mógł skorzystać również z porady specjalisty. I to rozwiązanie informatyczne umożliwia nie tylko konsultacje i wymianę zdań, ale tez umożliwia dzielenie się wynikami badań."
-Wszystkie badania może przesłać elektronicznie i co najważniejsze będą one bezpieczne, podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
"To właśnie dlatego to jest realizowane w oparciu o naszą infrastrukturę, nasze systemy, naszą chmurę obliczeniową, żeby mieć pełną kontrolę nad tym gdzie te dane są przechowywane, bo to są jedne z najwrażliwszych wrażliwych informacji, które na nasz temat funkcjonują w systemie, także to jest jeden z najbezpieczniejszych sposobów żeby te dane przekazywać."
Pacjenci nie muszą wychodzić z domu, żeby uzyskać opinię specjalistów, w przypadku skierowania do szpitala czy konieczności udziału w konsylium nie muszą wozić ze sobą dokumentacji medycznej, bo specjaliści będą mieli do niej dostęp w formie elektronicznej. Na razie program jest testowany w kilku ośrodkach w kraju, ma ruszyć od początku przyszłego roku w szpitalach należących do sieci kardiologicznej. Na Dolnym Śląsku program koordynuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, który współpracuje ze szpitalami i lekarzami rodzinnymi w regionie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.