Rezerwat Stawy Milickie pod czujnym okiem policji i straży rybackiej
- Żeby wypoczynek na terenie rezerwatu przyrody był miły i dobrze wspominany przez długi czas oraz dostępny w przyszłości dla innych turystów, należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących tam zasad – mówi Tomasz Nowak, z biura prasowego dolnośląskiej policji:
-To specyficzna forma ochrony przyrody, mająca na celu ochronę zwierząt, roślinności. W tych miejscach jest więcej ograniczeń niż w innych. Musimy o tym pamiętać, że w rezerwatach, obowiązują zakazy chwytania i zabijania dziki występujących zwierząt, niszczenia gleby, ale też puszczania luzem psów, w miejscach ścisłej ochrony.
Za nami już pierwsze wspólne kontrole i pierwsi upominani turyści:
- Wykroczenia dotyczyły wchodzenia na obszary niedozwolone przez osoby nieuprawnione – dodaje Tomasz Nowak:
- Poza zakazem schodzenia ze szlaków turystycznych, obowiązkiem każdego świadomego turysty jest również obowiązujących zasad. Wszystkie znajdują się na stronie dolnośląskiej policji. Tutaj będą wystawiane mandaty. Ale w większości przypadków wystarczy jednak pouczenie.
Co powinniśmy wiedzieć planując wycieczkę do rezerwatu przyrody„Stawy Milickie”?
Z uwagi na fakt, iż jest to rezerwat przyrody poruszanie się w granicach tego unikatowego obszaru może odbywać się wyłącznie po szlakach turystycznych. Nie powinno to jednak stanowić powodu do zmartwień, bowiem sieć szlaków turystycznych w rezerwacie jest dobrze rozwinięta, a do dyspozycji miłośników wycieczek na łonie natury udostępniono wiele atrakcyjnych tras pieszych, rowerowych, kajakowych, a nawet konnych.
Poza zakazem schodzenia ze szlaków turystycznych, obowiązkiem każdego świadomego turysty jest również przestrzeganie następujących zasad:
- nie można wjeżdżać rowerem i wchodzić w miejsca zagrodzone szlabanem i ignorować tablic z informacją o zakazie wstępu lub wjazdu, bo nie zostały tam umieszczone bez powodu (w rezerwacie znajdują się na przykład kolonie lęgowe ptaków, dla których obecność ludzi nie jest wskazana);
- wchodzenie do wody i w trzcinowiska, kąpanie się w stawach lub pływanie po nich kajakami jest zabronione, bo miejsca te w rezerwacie są królestwem ptaków i innych zwierząt, nie zakłócajmy więc ich spokoju;
- czworonogi należy trzymać na smyczy (między innymi po to, aby uniknąć sytuacji, w której pobiegną za dziką zwierzyną);
- warto zachować ciszę, bo przecież tego szukamy, gdy przebywamy na łonie natury;
- nie używajmy dronów i nie latajmy np. motolotnią nad stawami - obserwacji ornitologów wynika bowiem, iż wykorzystanie takich sprzętów płoszy ptaki, a przecież rezerwat stanowi dla nich ostoję;
- nie rozpalaj ognisk i nie używaj ognia, bo pożar w rezerwacie mógłby przybrać rozmiar klęski ekologicznej;
- dbaj o otoczenie i nie zaśmiecaj terenu – w dobrym tonie będzie zabranie ze sobą własnych śmieci m.in. papierowych i foliowych opakowań oraz butelek.
Warto zdawać sobie też sprawę, że wchodzenie w strefy poza szlakami i nieprzestrzeganie powyższych zasad, powoduje bardzo duże zagrożenie dla ornitofauny. Poruszając się poza szlakami turystycznymi, szczególnie w miejscach, gdzie ptaki nie są przyzwyczajone do obecności człowieka, powoduje ich płoszenie i niepokojenie, co ma swoje konsekwencje przyrodnicze.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.