W lasach sezon na...wiosenne grzyby, żmije i kleszcze
Polacy, jak mówi Wiesław Kamiński z portalu Nagrzyby.pl z powodu zakazów w naszym kraju jeżdżą po na smardze za granicę W Niemczech też są smardze pod ochroną, ale na własny użytek można je zbierać:
Wiosna to czas częstszych niż latem spotkań ze żmijami. Szczególnie na obrzeżach lasów, na nasypach, na ścieżkach. Gady łapią każdy promień słońca tej zimnej wiosny i powodują strach u ludzi:
Żmije nie są groźne dla ludzi. Schodzą nam z drogi, a nawet, kiedy ukąszą nadepnięte czy przestraszone, często nie wstrzykują do rany jadu. Mimo to nie należy lekceważyć ukąszeń i zgłosić się w takich przypadkach do lekarza - mówi doktor Przemysław Kucia. Wysysanie rany nie jest dobrą metodą. - To są indiańskie metody, w medycynie raczej nie stosowane. Bezpośrednio po ukąszeniu, czy podejrzeniu ukąszenia należy się zgłosić do lekarza, do przychodni, do szpitala. Najlepiej do szpitala, bo dysponuje możliwością podania surowicy przeciwko jadowi żmii - tłumaczy lekarz:
Wiosną w lasach częściej niż zwykle dochodzi do ukąszeń kleszczy. Jedyną skuteczną metodą na odkleszczowe zapalnie mózgu jest szczepienie i unikanie ukąszeń. Najlepszą metodą na te pajęczaki jest stosowanie długich spodni, kurtek z długim rękawem, repelentów, a kiedy już znajdziemy pajęczaka na sobie jak najszybsze usunięcie najlepiej zanim wgryzie się w ciało.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.