Ossolineum prezentuje odzyskane po 83 latach polskie dzieła sztuki
Dzieła zdobiące polski pawilon podczas nowojorskiej Wystawy Światowej w 1939 roku wykonano w stylu nawiązującym do XVI i XVII-wiecznych trendów malarskich, a przedstawione na płótnach sceny prezentują kluczowe wydarzenia z dziejów Polski, od czasów piastowskich, po uchwalenie konstytucji 3 maja. Dzieła Łukaszowców przez wybuch globalnego konfliktu, a następnie przejęcie w Polsce władzy przez komunistów, na lata zostały zdeponowane w USA. W 2022 roku, po kilku latach intensywnych starań, udało się sprowadzić je do kraju. - Los tych dzieł jest istotną częścią współczesnej historii Polski. To wielki sukces, że obrazy wróciły do kraju, także ze względu na wyjątkowy przekaz artystyczny – mówi Radiu Wrocław dr Łukasz Kamiński, dyrektor wrocławskiego Ossolineum:
– Tematyka obrazów, czyli wartość pierwszej w dziejach świata dobrowolnej unii międzynarodowej i dążenie do jedności nie sprawdziło się 80 lat temu. Dziś wizja z obrazów staje się namacalna, dzięki polsko-ukraińskiej współpracy i Unii Europejskiej – dodaje dr Łukasz Kamiński:
Obrazy należące do zbiorów warszawskiego Muzeum Historii Polski pozostaną we Wrocławiu do 28 maja. Przygotowana przez Ossolineum wystawa dzieł to dopiero druga otwarta ekspozycja pełnego cyklu po sprowadzeniu go zza oceanu. Oglądać je można w Auli Ossolineum przy ul. Szewskiej 37.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.