Zamknięto Skalny Most. Wszystko przez zwierzęta
Na skałach zagnieździły się sokoły wędrowne, ale o tym informacji już tam nie ma. Sama informacja i to dość enigmatyczna, że są tam chronione jakieś zwierzęta i taśma dookoła skał to za mało, by ludzie przestali tam zaglądać uważa przewodnik sudecki Krzysztof Bisaga:
- Taka wstążeczka nic nie da. Jeśli jest obszar zagrożony, to administrator takiego terenu powinien wysłać swoje służby terenowe od czasu do czasu, by kontrolować czy zakazy są przestrzegane. A szczególnie w soboty i niedziele.
Każde takie miejsce, gdzie ptaki te gniazdują, nawet niewygrodzone, jeśli tylko sokoły zauważymy musimy traktować jak miejsce chronione - tłumaczy ornitolog Karolina Dobrowolska-Martini:
- Sokół wędrowny należy do gatunków, które, no niestety, są bardzo płochliwe. W związku z czym, płoszenie w okresie, zwłaszcza w sezonie lęgowym, kiedy sokoły zakładają gniazda, płoszenie może doprowadzić nawet do porzucenia lęgu.
W Czechach i Alpach popularne skałki, jeśli zostaną zajęte przez sokoły, są specjalnie znakowane przynajmniej dla wspinaczy. W Polsce lokalizacja gniazd jest tajemnica przyrodnicza i nie jest podawana przez służby ochrony przyrody.
Zakaz wejścia na skalny most będzie obowiązywał do odwołania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.