„Lasy Pełne Energii” [FOTO]
„Lasy Pełne Energii” to flagowy, autorski projekt środowiskowy Grupy PGE, który jest prowadzony od ponad 23 lat. Co roku wiosną, pracownicy PGE wspólnie z rodzinami, dziećmi, młodzieżą szkolną, harcerzami, sportowcami i przedstawicielami lokalnych społeczności, sadzą drzewa na terenie nadleśnictw współpracujących z PGE. Celem programu jest poprawa jakości powietrza, stanu wód gruntowych i odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Program kształtuje właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników i ich rodzin, a także sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji dobrosąsiedzkich Grupy PGE z lokalnymi społecznościami.
Joanna Kosińska dyrektor ekonomiczno-finansowy kopalni Turów podkreśla, że to akcja, po której nie tylko zmienia si e las, ale również ludzkie zachowania.
- Wspólnie możemy więcej, a robimy to przecież nie od dziś, bo akcja trwa od 23 lat - dodaje Paweł Styczyński, dyrektor do spraw ekonomiczno-finansowych elektrowni Turów.
W 2022 roku uczestnicy „Lasów Pełnych Energii” posadzili drzewa w 19 lokalizacjach na terenie 13 województw. W akcji wzięli udział wolontariusze PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną i sportowcami.
Przez cztery wiosenne tygodnie oraz jesienią, ponad 1700 pracowników Grupy PGE i zaproszonych gości posadziło wspólnie ponad 75 tysięcy młodych drzew. W ciągu tych 23 lat programu „Lasy Pełne Energii” wzięło w nim udział blisko 27 tys. osób. Uczestnicy posadzili wspólnie ponad 770 tys. drzew, głównie sosen, świerków, dębów i buków. Działania były podejmowane w 51 lokalizacjach na terenie 14 województw. W tym roku uczestnicy postawili na sprzątanie w nadleśnictwie Pieńsk.
- Dobrze mieć partnerów, na których można liczyć - mówi zastępca nadleśniczego z Pieńska Adam Duchaczek. - A takim właśnie partnerem jest PGE.
Adam Kałas i Piotr Ernest przyprowadzili ze sobą grupę w sumie 46 uczniów i podkreślają, ze prócz oczywistych celów, jak posprzątanie lasu czy edukacja młodych, dzisiejsza akcja pokazała, że wspólnie można zrobić więcej.
- Mamy klasy patronackie PGE i to, że uczniowie mogą nie tylko zobaczyć, ale i poczuć że razem można więcej - dodają nauczyciele.
Po sprzątaniu odbyło się wspólne ognisko, był czas na rozmowy i wymianę pomysłów na przyszłość.
Posłuchaj:
cz.1
cz.2
cz.3
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.