Wrocławski klub PiS chce bronić dobrego imienia św. Jana Pawła II
Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłosił pod obrady Rady Miejskiej Wrocławia projekt stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II.
W tej kwestii radni są wyraźnie podzieleni:
- Środowisko Platformy Obywatelskiej zdecydowało się nie głosować w tej sprawie. Nie będziemy brać udziału w hucpie przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość - mówi wiceprezydent miasta Sebastian Lorenc.
Natomiast za przyjęciem takiego stanowiska są radni PiS-u:
- Do tej pory wokół Jana Pawła II gromadzili się wszyscy Polacy. Chcielibyśmy, aby to dalej miało miejsce. Jest to postać wybitna, bardzo zasłużona dla Polski i świata, i nie chcielibyśmy, aby na bazie służb bezpieczeństwa dawnej PRL na nowo pisać historię - mówi Michał Kurczewski, przewodniczący klubu tej partii w Radzie Miejskiej Wrocławia.
A jak będą głosowali radni z klubu Nowa.pl?
Uważam, że sala sesyjna nie jest miejscem do podejmowanie tego rodzaju stanowisk. Jako Rada Miejska powinniśmy uchwalać lokalne prawo, czy też uchwalać nowe rezolucje, apele w sprawie, które dotyczą ogółu naszego miasta - mówi Jolanta Niezgodzka z tego stowarzyszenia.
Treść projektu:
"Nie zgadzamy się na deprecjonowanie dorobku najwybitniejszego Polaka w historii. Sprzeciwiamy się próbom szargania dobrego imienia Honorowego Obywatela Wrocławia. Atak na Św. Jana Pawła II zmierza w kierunku dzielenia Polaków i rozbicia naszej wspólnoty narodowej. Pontyfikat Jana Pawła II jest okresem szczególnym w dziejach Polski i świata. W czasach Solidarności oraz w okresie stanu wojennego Ojciec Święty dawał nadzieję i wskazywał pokojową drogę do odzyskania niepodległości. Działalność Św. Jana Pawła II w znaczący sposób przyczyniła się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz powrotu wolności i demokracji w tym regionie świata.
Ojciec Święty był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Ze szczególną troską podchodził do prawa ludzi pracy i sprawiedliwości społecznej. 27 kwietnia 2014 roku, papież Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego. Nie oznacza to automatycznie wprowadzenia zakazu dla dyskusji bądź studiów dotyczących Ojca Świętego, nakazuje jednak zachowanie wielkiej odpowiedzialności i ostrożności. Wymaga tego także ciężar dokonań na rzecz polskich spraw oraz ogrom zasług w umacnianiu wiary na świecie. Informacje bazujące na wątpliwych źródłach, wyrwane z kontekstu i czasu, nie uzyskają statusu prawdy tylko dlatego, że pasują do wcześniej sformułowanej teorii.
Historia Wrocławia w sposób nierozerwalny przeplata się z pontyfikatem Św. Jana Pawła II. Papież Polak dwukrotnie odwiedził Wrocław. Podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego Ojciec Święty wypowiedział pamiętne słowa, które wyjątkowo celnie uchwyciły ducha Wrocławia i do dziś kształtują wizerunek stolicy Dolnego Śląska: „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu.”
W roku, w którym miała miejsce druga pielgrzymka papieża Polaka, samorząd Wrocławia przyznał Św. Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Tym bardziej czujemy się zobowiązani do obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II.
UZASADNIENIE:
Rada Miejska Wrocławia podejmuje stanowiska na podstawie § 36 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 załącznika do uchwały nr XXVI/276/96 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 17 maja 1996 r. w sprawie przyjęcia Statutu Wrocławia w brzmieniu uzgodnionym z Prezesem Rady Ministrów (Dz. Urz. Woj. Doln. Z 2019 r. poz. 5510). Ataki na Św. Jana Pawła II wywoływane są przez reportaże bazujące między innymi na materiałach aparatu przemocy PRL. Deprecjonowanie dorobku najwybitniejszego Polaka w historii to także zamach na naszą wspólnotę i tożsamość narodową. Dziś, w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, jest to dodatkowo niebezpieczne i nieodpowiedzialne, co uzasadnia przyjęcie stanowiska. Papież Jan Paweł II uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia otrzymał tytuł Civitate Wratislaviensi Donatus. Projekt nie zawiera danych prawnie chronionych."
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.