Młodzi naukowcy z regionu zaprezentują pomysły na podbój kosmosu
W tym roku uczniowie i młodzi studenci poznają technologie kosmiczne, jakie na co dzień goszczą w naszych domach i dowiedzą się, jak bada się możliwość występowania życia w pozaziemskich warunkach. Zaprezentują także swoje pomysły na nowe technologie, mogące w przyszłości pomóc w eksploracji wszechświata.
- Na co dzień nie myśli się o tym, że dzisiejszy sprzęt elektroniczny ma większe możliwości obliczeniowe niż pojazd, który wylądował na Księżycu. A przecież wciąż jest dużo do odkrycia — mówią Radiu Wrocław uczestnicy tegorocznej edycji Explory:
– Marzenia trzeba mieć i będę starał się do nich dotrzeć, po prostu. Wydaje mi się, że kiedyś znajdziemy życie poza Ziemią. Sprawia mi większą radość i przyjemność, kiedy coś konstruuję i widzę, że ma to ręce i nogi, niż posługiwanie się rzeczami, które już dawno zostały wymyślone.
Wrocławska edycja programu, organizowana w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Wrocławskim Parkiem Technologicznym i Fundacją Pro Mathematica, potrwa do 21 kwietnia.
- To ma pobudzać kreatywność młodzieży. Przecież nawet w NASA pracują ludzie pochodzący z Polski. Kto wie, czy wśród uczestników tego festiwalu nie ma następców Kopernika — mówi Radiu Wrocław Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego:
– Mamy duży potencjał, zawsze mieliśmy. Jak rozmawiamy o kosmosie, to kto ruszył Ziemię? Kopernik! Więc mamy dobre doświadczenie i chodzi o to, by ci młodzi ludzie w tej rewolucji kosmicznej brali udział. I to jest jeden z elementów, który ma im to umożliwić.
Organizowany od 12 lat program Explory dotychczas zgromadził ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili ponad 1500 projektów i wynalazków. Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne w wysokości 15, 7 i 5 tysięcy złotych oraz staże w zagranicznych instytutach badawczych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.