85 lat temu ogłoszono Prawdy Polaków spod znaku Rodła
Uchwalono wówczas tzw. Prawdy Polaków, mające być wyrazem oporu polskiej mniejszości w obliczu represji. W rocznicę wydarzenia hołd działaczom Związku Polaków w Niemczech oddali przedstawiciele wrocławskich instytucji edukacyjnych i historycznych.
- Polakom sukcesywnie ograniczano prawa należne mniejszości. Rok później wybuchła wojna światowa, ale Polacy w nazistowskich Niemczech już wcześniej byli traktowani wrogo. Nie godzili się na to – mówi Radiu Wrocław dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu:
Celem kongresu było zwrócenie uwagi świata na półtoramilionową społeczność polską w Niemczech, Wrocławskie obchody ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła mają już 19-letnią tradycję. Współorganizowane przez lokalne środowiska szkolne i instytucje historyczne, mają podkreślać wkład pochodzących z terenów Dolnego Śląska działaczy mniejszościowych, którzy wzięli udział w Kongresie.
- Polacy mieli swoje miejsce w przedwojennym Wrocławiu, nie było ich tu wielu, ale nie porzucili przywiązania do ojczyzny, mimo prześladowań. Nie możemy zapomnieć o ich oporze, który stawiali – mówi Radiu Wrocław Ewa Skrzywanek, historyk i konsultant z Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli:
Tegoroczne obchody, poza wspólnym złożeniem kwiatów przy pamiątkowej tablicy przy kościele św. Marcina uzupełniają wykłady historyczne, przybliżające działalność wrocławskiej Polonii w czasie II wojny światowej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.