Bociany, stokrotki i... motyle. Dziś pierwszy dzień wiosny meteorologicznej
POSŁUCHAJ MATERIAŁU:
Zazwyczaj w tym momencie przyrodnicy zaczynają wypatrywać pierwsze bociany. Czy ta tradycja odejdzie do lamusa? Niewykluczone. W naszym regionie coraz więcej dziko żyjących bocianów zostaje bowiem na zimę.
- Te ptaki już się zorientowały, że mogą tu przetrwać dzięki pomocy człowieka - tłumaczy Krzysztof Strynkowski, z azylu dla dzikich zwierząt FOPiT GOBI w Raczkowej. - Z jednej strony zmiany klimatu, z drugiej chyba działalność takich ośrodków. My tu mamy taki ośrodek "Klekusiowo", który specjalizuje się w bocianach. Sporo bocianów wypuszcza w ten sposób też Myślibórz i zastanawiam się - a w zasadzie prawie jestem pewien - że to jednak chyba efekt tej działalności rehabilitacyjnych ośrodków.
W tym roku jeden z bocianów przezimował w okolicach giełdy rolnej przy ul. Bydgoskiej w Legnicy. Ostatnio coraz częściej przesiaduje na latarniach bliżej centrum miasta - tam łatwiej mu zdobyć pokarm.
Krzysztof Strynkowski, ekspert od spraw przyrody podkreśla, że zmienia się też wiosenne życie roślin...
- Pierwszą roślinką jest taki kwitnący na żółto - podobny troszeczkę do naszego mniszka lekarskiego - podbiał. No ale tutaj gdzie siedzimy stokrotki kwitną niemal przez całą zimę. Często ludzie mówią, że wiosna jest wtedy, gdy zaczynają kwitnąć drzewa, prawda? A tutaj ciekawostka: leszczyna kwitnie już od miesiąca i to jest właśnie sygnał tej wiosny.
1 dzień marca to początek wiosny meteorologicznej. Przyroda zdaje się to potwierdzać, bo w okolicach Legnickiego Pola w wielu przydomowych ogródkach pojawiły się motyle, które - zdaniem przyrodników - niezawodnie zwiastują nadejście nowej pory roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.