„W kółko kręcę" i rowery miejskie - wracają od 1 marca
„W kółko kręcę" to rywalizacja rowerowa adresowana m.in. do aktywnych zawodowo, studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych czy seniorów. – Wystarczy założyć konto w aplikacji i od 1 do 31 marca regularnie podróżować rowerem. Szczególnie punktowane będzie pokonywanie trasy między domem, a codziennym miejscem dojazdu. To może być praca, szkoła, uczelnia czy klub seniora – mówi Monika Kozłowska-Święconek dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.
Nie musisz mieć własnego roweru
1 marca rozpoczyna się sezon odświeżonego po przerwie Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Podpisana w ubiegłym roku nowa umowa z operatorem systemu zakłada więcej rowerów i nowe stacje. Od tego roku w sezonie od marca do końca listopada wrocławianie będą mogli korzystać z 2300 jednośladów (do tej pory 2200) oraz 230 stacji (do tej pory 220), które znajdą się już na każdym wrocławskim osiedlu. - Zimą rowerów również będzie więcej. Od grudnia do końca lutego będzie można skorzystać z 1150 jednośladów (wcześniej 665). Ponadto do wypożyczenia będą także rowery nietypowe, takie jak elektryczne, tandemy i transportowe - mówi Urszula Jagielnicka z Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.
Od 1 marca zwiększą się ceny za wypożyczenie rowerów miejskich, ale pierwsze 20 minut jazdy pozostaje darmowe. Kolejne 40 minut będzie kosztowało 3 zł (do tej pory 2 zł). Każda następna rozpoczęta godzina to 6 zł (wcześniej 4 zł).
Regularność kluczem do zwycięstwa
Oprócz przejechanego dystansu nagradzana będzie przede wszystkim regularność. Dodatkowe punkty będzie można zdobyć za regularną jazdę 5 dni z rzędu (w przypadku przejazdów o minimalnej długości 1,5 km).
– Zależy nam na tym, by w wyzwaniu wzięło udział jak najwięcej mieszkańców Wrocławia. Dlatego punktowane będzie również skuteczne zaproszenie znajomego do rywalizacji – mówi Ewa Macała z Biura Zrównoważonej Mobilności. – Co ciekawe, rywalizacja będzie mogła odbywać się w utworzonych grupach szkolnych czy uczelnianych. Uczestnicy mogą również tworzyć grupy swoich firm.
„Okrążyć Ziemię" co najmniej 14 razy
Celem akcji jest promocja roweru jako szybkiego, zdrowego, taniego i niezależnego środka transportu w przestrzeni miejskiej, a także przedłużenie sezonu rowerowego. – W zeszłorocznej jesiennej edycji udział wzięły 1444 osoby, które przejechały w sumie 531 424 km. To dystans odpowiadający trzynastokrotnemu okrążeniu Ziemi – mówi Urszula Jagielnicka.
Jest o co walczyć
Wspólnie ze sponsorami i partnerami rywalizacji przygotowano wiele atrakcyjnych nagród:
– Co ważne, nagrody główne, czyli sakwy rowerowe (Ortlieb Back-Roller Classic 2x20 l, Ortlieb Office Bag 21 l, Crosso Click System 2x30 l), zdobędą osoby, które zajmą w rankingu 3., 13. i 33. miejsce. Dzięki temu każdy z nas ma szansę na wygraną – nie tylko wyczynowcy – mówi Magdalena Kroma z Wydziału Promocji Miasta i Turystyki. – Oprócz tego, zdobywając punkty, otrzymujemy odpowiadające ich liczbie „monety", za które możemy dokonać zakupu w kiosku znajdującym się w aplikacji mobilnej. Nagrody od fundatorów nagród Gminy Wrocław, Wrocław Fashion Outlet - VIA Wrocław sp. z o.o. i Nextbike Polska S.A., będą pojawiały się w "kiosku" w aplikacji od 15 marca 2023 r.
W dniach 30-31 marca oraz 1-3 kwietnia 2023 r. rankingi zostaną ukryte dla uczestników. Ranking wraz z ostatecznymi wynikami zostanie ponownie opublikowany 4 kwietnia 2023 r.
Jak wziąć udział w rywalizacji? Rejestracja w 3 krokach:
1. Rywalizacja odbywa się w bezpłatnej aplikacji mobilnej „W kółko kręcę", dostępnej zarówno na telefonach z systemem Android, jak i IOS. Pobierz aplikację i zarejestruj się do gry.
2. Oznacz w aplikacji miejsce startu (miejsce zamieszkania) i cel codziennych dojazdów (np. lokalizację pracy, szkoły, uczelni).
3. Wsiądź na rower i rejestruj przejazdy.
Podstawowe zasady punktacji:
• 50 punktów za każdy przejazd o długości minimum 1,5 km na trasie miejsce zamieszkania – praca/szkoła/uczelnia/senior lub praca/szkoła/uczelnia/senior – miejsce zamieszkania, wskazanych przez uczestnika przy rejestracji do rywalizacji, z ograniczeniem do punktowania dwa razy dziennie w pięciu dowolnych dniach w tygodniu, z blokadą czasową między kolejnymi przejazdami wynoszącą 30 minut.
• 1 pkt – 1 kilometr. Za każdy przejechany rowerem kilometr – 1 punkt – z limitem maksymalnie 30 punktów dziennie.
• 5 pkt za każdy przejazd o długości minimum 1,5 km, z blokadą czasową między kolejnymi przejazdami wynoszącą 15 minut, z limitem maksymalnie 2 przejazdów dziennie.
• 50 pkt za każde 5 dni z rzędu regularnej jazdy – punkty będą przyznawane po każdych 5 dniach, w którym uczestnik zarejestruje przejazdy o minimalnej długości 1,5 km.
• 10 pkt za skuteczne zaproszenie osoby do rywalizacji (maksymalnie 10 osób) oraz 2% punktów zaproszonego każdego dnia dla zapraszającego z limitem maksymalnie 10 zaproszonych.
• Punkty przyznawane będą za przejazdy rozpoczynające się i/lub kończące się w obszarze administracyjnym miasta Wrocław.
• Ww. punkty są przyznawane za jazdę na rowerze. Podróże na rowerze muszą zaczynać się i/lub kończyć w granicach administracyjnych miasta Wrocławia. Punkty będą przyznawane za całą trasę przejazdu uczestnika z ww. limitem, 30 punktów dziennie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.