31 Finał WOŚP. Orkiestra gra na Dolnym Śląsku [FOTO]
W niedzielę 29 stycznia wystartował 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku orkiestra gra pod hasłem Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! W tym roku na Dolnym Śląsku zarejestrowano aż 136 sztabów. - Pierwsi wolontariusze wyszli już z puszkami i serduszkami na ulice miast, niektórym towarzyszą także Ci czworonożni - mówi Bogusław Godlewski wolontariusz i dyrektor Polkowickiego Centrum Kultury, który w tym roku kwestuje ze swoimi dwoma psami.
Oprócz koncertów, warsztatów i licytacji Polkowickie Centrum Kultury organizuje w tym roku w ramach WOŚP dogoterapię. Spotkanie z owczarkiem niemieckim już o godzinie 14:00 w Centrum Kultury. W Złotoryi grają dziś od 12:00 w Złotoryjskim Ośrodku Kultury, w Jaworze startują w rynku o 11:00 pokazem samochodów "widely low", a w Głogowie Wielka Parada Samochodów rusza o 13:00. W Legnicy koncerty i licytacje rozpoczną się o 14:00 w Akademii Rycerskiej, a o godzinie 15:00 przy siedzibie OSiR startuje już IX Bieg i Marsz z serduszkiem dla całych rodzin. Finał zakończy tradycyjnie Światełko do Nieba o godzinie 20:00.
Wrocławianie - mali i duzi - nie szczędzą grosza, by wspomóc zbiórkę:
Choć pogoda nie sprzyja spacerom, legniczanie z serduszkami na piersi chętnie wspierają zbiórkę:
W tym roku zebrane pieniądze trafią na zakup sprzętu pozwalającego na szybszą diagnostykę sepsy. Finał WOŚP to, jak co roku, okazja do zabawy. We Wrocławiu główne wydarzenia organizowane są w rynku. W programie m.im. koncert orkiestry Dziubek Band, pokazy pierwszej pomocy czy prezentacja sprzętu strażackiego.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwa policja i straż miejska
Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza;
- Identyfikator musi być wypisany czytelnie;
- Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. W razie jakichkolwiek podejrzeń, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, należy jak najszybciej skontaktować się z policją lub strażą miejską i poinformować o tym.
Policja prosi również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Policyjne porady dla wolontariuszy:
- Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach;
- Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne;
- Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej;
- Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych;
- Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich;
- Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy;
- Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.