Nadal zasypujemy świat plastikiem. Dzień bez opakowań foliowych
W dniu bez opakowań foliowych fundacje ekologiczne i samorządy apelują o to, by nie tylko dziś, ale cały rok rezygnować z jednorazowego plastiku. Ze statystyk wynika, że mimo licznych kampanii edukacyjnych i mody na bycie eko wciąż wytwarzamy podobną ilość odpadów plastikowych, a eksperci szacują, że będzie ich tylko przybywać. Pozytywnym aspektem jest jednak to, że zarówno w małych jak i większych miastach ubywa odpadów zmieszanych, a plastik trafia do odpowiedniego pojemnika. - To dowód na to, że świadomość rośnie - mówi Marta Stępień z Rejonowego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Złotoryi:
Krzysztof Strynkowski przyrodnik z fundacji ochrony przyrody i rozwoju turystyki podkreśla jednak, że choć świadomość na temat szkodliwości plastiku rośnie, trudno o efekty, dopóki foliówki są ogólnodostępne:
Jak informuje legnicki magistrat głównym celem jest dziś to by ograniczać wytwarzanie odpadów plastikowych, a te wytworzone wykorzystywać ponownie. Liczby pokazują jednak, że na przestrzeni ostatnich trzech lat odpadów plastikowych w Legnicy nie ubyło. Każdego roku legniczanie wytwarzają blisko 35 tysięcy ton plastiku. Mieszkańcy mają natomiast coraz skrupulatniej podchodzić do kwestii segregacji odpadów, bo ilość tych zbieranych selektywnie rośnie, natomiast zmieszanych znacznie spada.
Więcej o samym plastiku i o tym czy wielkie, miejskie kampanie informacyjne przynoszą efekty już dziś w Wieczorze z Dolnego Śląska po godzinie 20:00.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.