Wrocław upamiętnił wybuch Powstania Wielkopolskiego
To ustanowione przed rokiem święto ma upamiętniać wkład Powstańców Wielkopolskich w odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski po zakończeniu trwających 123 lata zaborów.
- Ignacy Paderewski swoim przemówieniem w przeddzień powstania dodał Wielkopolanom animuszu. Ale to nie był zryw przygotowany z dnia na dzień. Powstanie doskonale zaplanowano – mówi Radiu Wrocław Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziału Upamiętnienia Walk i Męczeństwa wrocławskiego IPN:
W ramach obchodów delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, władz wojewódzkich oraz samorządowych w asyście honorowej wojska złożyła kwiaty na grobie Jana Kanty Dzierżykraj-Morawskiego, jednego z tysięcy powstańców, którzy po II wojnie światowej osiedlili się na Dolnym Śląsku.
- Mamy piękną historię, pełną wielkich zwycięstw, jak Powstanie Wielkopolskie – mówi Radiu Wrocław Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski:
Powstanie Wielkopolskie trwało od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919. Swoim zasięgiem objęło obszar niemal całej Wielkopolski. Zwycięstwo zrywu ugruntowało zachodnią granicę Polski z dawnym zaborcą, Niemcami. Dolnośląskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego co roku odbywają się przy mogiłach powstańców, które wciąż są na Dolnym Śląsku odkrywane w ramach projektu Ocalamy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.