"Wszyscy gramy do jednej bramki" na stadionie we Wrocławiu
Od dłuższego czasu na światowych stadionach trwa szeroko zakrojona akcja edukacyjna, której celem jest rozpoznawanie i przeciwstawienie się wszelkim formom dyskryminacji.
Ta forma pracy powoli zaczyna przynosić efekty. Na stadionach pojawia się coraz więcej kobiet i dzieci. Obiekty sportowe stają się bezpieczniejsze i coraz szerzej otwierają się na szeroko rozumianą „inność”. Jest na nich również bezpieczniej.
Celem prowadzonych przez edukatorów warsztatów jest zaszczepienie i wzmocnienie wśród młodzieży pozytywnych, zjawisk zarówno na gruncie sportowym, jak i ogólnospołecznym. Zajęcia skierowane są do uczniów klas podstawowych VII-VIII oraz I-II klas szkół ponadpodstawowych.
- Idealnym miejscem dla takich zajęć są polskie stadiony piłkarskie - mówią nam organizatorzy. - Od lat przyciągają tysiące kibiców, którzy są... różni. Pochodzą z różnych środowisk, w inny sposób patrzą na świat, a mimo to dopingują jedną drużynę i wspólnie cieszą się z jej zwycięstw lub przeżywają porażki.
Ideą projektu jest pokazanie młodzieży z czym mierzą się dyskryminowane osoby oraz nauczenie jak radzić sobie można ze stereotypami. Projekt warsztatów antydyskryminacyjnych odbywać będzie się na czterech stadionach piłkarskich w kraju, w tym na Tarczyński Arenie we Wrocławiu.
Podstawowym założeniem projektu będzie wykorzystanie wydarzeń sportowych i życiorysów gwiazd sportu do omówienia zjawiska dyskryminacji, wprowadzenie w problematykę dyskryminacji różnego rodzaju, wypieranie postaw przemocowych i nienawistnych, mówienie o wielokulturowości, reagowanie na mowę nienawiści i rozpoznawanie jej czy kształtowanie postaw empatycznych. Uczniowie dowiedzą się co to jest stereotyp, skąd bierze się naszych głowach, czym jest uprzedzenie czy jak powstaje negatywny efekt grupy.
Uczniowie, którzy pojawią się na warsztatach nabędą wiedzę w tym zakresie. Nauczą się spostrzegać, nazywać i eliminować postawy dyskryminujące innych. Obecni na zajęciach trenerzy w ciekawej, przystępnej i interaktywnej formie opowiedzą o tym, że zjawisko wielokulturowości towarzyszy nam od zawsze, a tolerancja w historii naszego kraju nie jest tylko pustym sloganem.
Dodatkowym atutem warsztatów jest możliwość zwiedzania stadionu w asyście przewodnika oraz możliwość odwiedzenia miejsc, do których zwykle nie ma dostępu (szatnie, gabinety odnowy biologicznej, sale odpraw przedmeczowych, sale konferencyjne, loże VIP, muzea klubowe, korytarz wiodący na płytę stadionu). Wizyta w klubowym fan-shopie będzie stanowić dopełnienie całodniowej wycieczki.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, a więcej o projekcie TUTAJ
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.