Pierwsza na Dolnym Śląsku poradnia żywienia klinicznego
Prehabilitacja to kompleksowe przygotowanie pacjenta do hospitalizacji.
- Wszystko po to, by leczenie było skuteczne, bo przygotowany pacjent to pacjent, który po zakończeniu leczenia szybciej powróci do zdrowia - mówi lek. oddziału chirurgii w legnickim szpitalu Przemysław Zarzeczny:
"Pierwsi pacjenci są już skonsultowani, sami doceniają, że jest to inne podejście niż na co dzień w opiece medycznej, mamy na nich czas, rozmawiamy z nimi. Cały nurt polega na tym, że przekonujemy pacjenta, że warto. Na świecie się mówi od 10 lat co najmniej o tym, w Polsce jest to trend, który dopiero zaczął się przebijać."
- Dobrze przygotowany pacjent do zabiegu, to gwarancja szybszego powrotu do zdrowia - mówi lekarz oddziału chirurgi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy, gdzie powstała pierwsza na Dolnym Śląsku poradnia prehabilitacji i żywienia klinicznego. Z kolei dyrektor szpitala Anna Płotnicka-Mieloch dodaje, że - To rewolucja w opiece medycznej:
"Nam zależy na pacjencie, który nie będzie czuł strachu przed przyjściem do szpitala, będzie odpowiednio przygotowany, zaopiekowany przed, w trakcie i po, co oczywiście z punktu widzenia ekonomicznego również zmniejszy koszty rekonwalescencji pacjenta, pobytu w oddziale, inaczej będą goiły się rany."
Prehabilitacja obejmuje cztery filary: przygotowanie żywieniowe, aktywność fizyczną, rezygnację z nałogów i wsparcie psychologiczne. Powstał specjalny zespół składający się z psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków, który przeprowadzi pacjenta w sposób holistyczny przez cały proces. Z poradni będą mogli skorzystać pacjenci niedożywieni, a także kwalifikowani do leczenia onkologicznego i na planowane zabiegi. Warunkiem przyjęcia jest jednak skierowanie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.