Legnicki teatr zaprasza na romans w/g Słowackiego oraz na cykl spotkań dla mieszkańców
- Sztuka Juliusza Słowackiego jest wyjątkowa w Polsce z tego powodu, że nikt wcześniej i niewielu autorów później potraktowało Ukrainę i Ukraińców w sposób podmiotowy - mówi reżyser spektaklu Piotr Cieplak, który nie ukrywa, że wybrał ten tekst ze względu na ukraiński kontekst. - By główny temat dramatu wybrzmiał współcześnie konieczne było dokonanie śmiałych decyzji oczyszczających tekst - podkreśla.
- Powiedzmy sobie szczerze, to nie jest sztuka popularna. Wiemy, że jest skomplikowana i poetycko zawiła. Okazuje się jednak, że po dokonaniu śmiałych decyzji, temat zdumiewający zupełnie, wybrzmiewa niezwykle współcześnie i dotkliwe.
Akcja dramatu dzieje się latem 1786 roku podczas powstania ukraińskich chłopów na kresach ówczesnej Rzeczypospolitej. Spektakl bierze udział w 8. edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Premiera 19 listopada o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego.
Dzień wcześniej z inicjatywy Teatru Modrzejewskiej ruszy "Wielka płyta - wielka sprawa", czyli cykl społeczno-kulturalnych spotkań i prelekcji dla mieszkańców największego osiedla w Legnicy. Wszystko w ramach Przystanku Piekary, czyli kulturalnej przestrzeni stworzonej dla mieszkańców osiedla. O szczegółach mówi Katarzyna Odrowska, pełnomocniczka ds. społecznych w legnickim teatrze.
- Chcemy aktywizować mieszkańców, zachęcać ich do współtworzenia przestrzeni i do debaty. Teatr jest miejscem, gdzie mówi się o rzeczach ważnych. Będziemy rozmawiać też o tym, jak kultura powinna wyglądać na osiedlach.
Organizatorzy przekonują, że warto przyjść, bo to jedna z niewielu okazji by porozmawiać choćby z prezesem spółdzielni mieszkaniowej, czy też z radnymi, którzy reprezentują mieszkańców osiedla w Radzie Miejskiej. Pierwsze spotkanie z cyklu już w piątek, 18 listopada o godzinie 19.00, na Przystanku Piekary. Wstęp jest wolny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.