2 tysiące złotych miesięcznie za dwa spotkania w roku. Tak zarabia Rada Programowa Wrocławskiego Parku Wodnego
W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu Aquapark tłumaczy, że Rada miała za zadanie między innymi opiniować rozbudowę basenów przy Borowskiej i budowę nowego obiektu na Brochowie. Członkowie Rady to m.in. specjaliści i eksperci od budownictwa, przetargów publicznych, rachunkowości, zdrowia publicznego, zarządzania projektowego i finansów publicznych czy nowych technologii. Jak tłumaczy Tomasz Sikora zamiast opłacać ekspertów i czekać na ich opinie miesiącami można było skorzystać z ich wiedzy w każdej chwili. Jednak nieoficjalnie mówiło się o tym, że nie wszyscy byli ekspertami, a wśród członków Rady mieli być między innymi znajomi prezesa zatrudnieni w innych miejskich spółkach. Członkowie Rady co miesiąc dostają po 2 tysiące złotych, chociaż spotykali się tylko dwa razy w roku.
Jak tłumaczy rzecznik WPW Tomasz Sikora chociaż członkowie rady spotykają się tylko dwa razy w roku, to na stałe służą swoją wiedzą zarządzającym miejskimi basenami:
Jako pierwszy o powołaniu Rady Programowej Wrocławskiego Parku Wodnego napisał Super Exsperss. Portal dotarł do listy członków Rady i opisał jej zadania, chociaż miasto nie chciało tej sprawy komentować.
PEŁNE OŚWIADCZENIE:
Szanowni Państwo, w związku z Waszymi zapytaniami, po konsultacjach z władzami spółki a także członkami Rady Programowej - pozwólcie, że wyjaśnię parę kwestii związanych z Radą Programową Wrocławskiego Parku Wodnego:
Rada Programowa Wrocławskiego Parku Wodnego została powołana w 2019 roku w związku z planami i realizacją rozbudowy obiektu na Borowskiej oraz budową aquaparków na osiedlach Wrocławia. Członkowie Rady to m.in. specjaliści i eksperci od budownictwa, przetargów publicznych, HR, rachunkowości, samorządności, zdrowia publicznego, zarządzania projektowego, finansów publicznych, edukacji czy nowych technologii.
Przykładowo ekspertem od budownictwa, modernizacji, projektowania i nadzoru budowlanego jest prof. Jerzy Jasieńko z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego z Politechniki Wrocławskiej. Prof. Jasieńko to autor ponad 150 ekspertyz, projektów i konsultacji związanych z konserwacją konstrukcyjną i z przebudową obiektów narażonych na działanie trudnych warunków zewnętrznych i wewnętrznych. Ekspertem od HR, marketingu, zarządzania projektowego, kontroli zarządczej i nowych technologii jest profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr hab. Barbara Gorgoń-Mróz. Włodzimierz Patalas - sekretarz Miasta Wrocławia służy radą w związku z organizacją przetargów i zamówień publicznych, zarządzaniem projektowym i finansami publicznymi. Warto wspomnieć, że p. Patalas z sukcesem nadzorował i prowadził od początku do końca budowę hali sportowej przy ulicy Racławickiej na terenach dawnych basenów należących do Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Ekspertem ds. rozwoju, współpracy z otoczeniem gospodarczym i społecznym oraz współpracy z podmiotami wrocławskiego obszaru metropolitalnego jest Jacek Kowalski, prezes Stowarzyszenia Aglomeracji Wrocławskiej.
Skład rady jest zmienny i jej członkowie dobierani byli pod względem aktualnych potrzeb merytorycznych spółki. W radzie dotychczas zasiadali lub zasiadają: prof. Jerzy Jasieńko, Wioletta Maniara, prof. Tadeusz Trziszka, dr hab. Bogdan Aniszczyk, Marcin Garcarz, prof. UE Barbara Gorgoń-Mróz, Izabela Pieniążczak, Marcin Luboń, Włodzimierz Patalas, Damian Żołędziewski, Jacek Kowalski, Dobrosława Binkowska, Ryszard Lech, Michał Kucharczyk, Jarosław Delewski, dr Jacek Pluta, Magdalena Wdowiak Urbańczyk.
Rada Programowa zbiera się formalnie dwa razy w roku i działa na podstawie przyjętego przez siebie regulaminu, ale głównym zadaniem członków rady jest bieżący consulting działań Wrocławskiego Parku Wodnego. Jako eksperci są do stałej dyspozycji zarządu i kadry menadżerskiej spółki. Służą na co dzień specjalistycznym głosem doradczym i analitycznym. To specjaliści w swoich dziedzinach konsultujący działania WPW in situ.
Eksperci Rady Programowej za swoją pracę otrzymują 2000 zł miesięcznie. Stworzenie Rady Programowej było podyktowane względami ekonomicznymi oraz logistycznymi. Organizowanie każdorazowo konsultacji zewnętrznych tematyzujących rozbudowę lub przebudowę obiektów, ich konserwację, organizację przetargów, zdobywanie opinii eksperckich związanych z finansami publicznymi czy zarządzaniem projektowym byłoby bardziej czaso- i kosztochłonne. Stąd decyzja władz WPW o stworzeniu Rady Programowej jako ciała eksperckiego z głosem doradczym przy budowie nowych obiektów, konserwacji istniejących, a także służącym rozwojowi spółki.
Dzięki współpracy członków rady i władz spółki, oprócz dalszego jej rozwoju (wyjście do mieszkańców ze swoimi produktami poprzez budowę nowych obiektów, rozszerzenie usług dla seniorów, uczniów czy nowych grup), Aquapark bardzo dobrze przeszedł trudne czasy pandemii COVID oraz lockdownu wykorzystując ten czas na gruntowną modernizację ponad dziesięcioletniego obiektu oraz budowę kolejnych obiektów we Wrocławiu. Wrocławski Park Wodny to stabilna spółka, wykazująca zyski ze swojej działalności (jako nieliczna w Polsce i Europie), którą chętnie odwiedzają i korzystają z jej usług mieszkańcy Wrocławia, Polski, Europy (rocznie Aquapark odwiedza około 1,8 mln osób – wrocławski obiekt to jedna z najchętniej odwiedzanych biletowanych atrakcji w Polsce).
z poważaniem,
Tomasz Sikora,
rzecznik Wrocławskiego Parku Wodnego
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.