Certyfikat UNESCO dla Krainy Wygasłych Wulkanów już na wiosnę?
Odpowiedź na raport UNESCO z poprawkami zleconymi Krainie Wygasłych Wulkanów - będzie gotowa jeszcze w tym roku. Od realizacji zaleceń przedstawionych przez delegatów Paryża zależy, czy nasz region otrzyma najważniejszy na świecie certyfikat turystyczny. Agata Rudnicka, prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego jest przekonana, że wszystkie sugestie delegatów uda się zrealizować.
"Po misji ewaluacyjnej emocje nam troszeczkę opadły. Jednak ten pstryczek w nos, który dostaliśmy w postaci raportu zmotywował nas do działania. Na początku był taki moment, kiedy te emocje i chęci opadły, natomiast to wszystko jest przecież do zrobienia, tylko trzeba to poukładać."
Jednym z najważniejszych warunków postawionych przez UNESCO było nadanie Krainie Wygasłych Wulkanów statusu prawnego i gwarancji finansowania, tak się stało.
- W ten sposób udało się zrealizować jedną z najważniejszych sugestii reprezentantów UNESCO - tłumaczy Katarzyna Sielicka, koordynator Biura Geoparku "Kraina Wygasłych Wulkanów".
"W skład Rady Programowej będą właśnie wchodzili reprezentanci samorządów i nadleśnictw. Mamy też grupę roboczą - z tymi ludźmi spotykamy się częściej - i efekty tych prac później właśnie komunikujemy i konsultujemy z Rada Programową."
Geopark Krainy Wygasłych Wulkanów to ponad 130 różnych atrakcji turystycznych rozlokowanych na terenie 14 dolnośląskich gmin. Przyznanie certyfikatu UNESCO - jak widać na przykładzie Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy, czy wrocławskiej Hali Stulecia - oznacza lawinowy wzrost zainteresowania turystów, głównie z krajów Orientu.
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Część 1:
Część 2:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.