Najlepsi ratownicy w Polsce szkolili się w Górach Stołowych
Fundacja na swoim koncie ma misje ratunkowe między innymi w Libanie, w Nepalu, w Peru czy w Bośni. Członkowie zespołu pomagali także podczas protestów na kijowskim Majdanie, a od początku pandemii COVID-19 przeprowadzili blisko 10 misji na 3 kontynentach. Organizacja od początku wojny pomaga też Ukrainie. Prowadzone kilka razy w roku szkolenia przygotowują ratowników do działania w grupie oraz specyfiki akcji międzynarodowych. Jak powiedział Radiu Wrocław Robert Jędrych z firmy specjalizującej się w prowadzeniu szkoleń, tym razem zespół ratowników mógł zaznajomić się z podstawowymi elementami medycyny pola walki:
Jak podkreślił dr Paweł Szczuciński, ratownik Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM, najważniejsza w czasie takich szkoleń jest praktyka:
Zgodnie w wymogami WHO zespół jest zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej. Dr Paweł Szczuciński dodaje, że w obliczu wojny liczy się praktyczne przygotowanie:
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od września w sąsiedztwie lotniska w podrzeszowskiej Jasionce prowadzi Medyczne Centrum Tranzytowe, gdzie na leczenie trafiają poszkodowani w trakcie działań wojennych, jak i chorzy na nowotwory z Ukrainy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.